reklama

Armádní mluvčí William Urban označil letecký útok z bezpilotního letounu za akt sebeobrany. Úřady zjišťují, zda při něm zemřeli civilisté. Tuto možnost ale podle mluvčího zatím nic nenaznačuje. "Jsme přesvědčeni, že jsme úspěšně zasáhli cíl," uvedl Urban. "Výrazná druhotná exploze z vozidla naznačuje, že v něm bylo velké množství výbušniny," dodal mluvčí.

V Kábulu vládne napjatá situace po čtvrtečním sebevražedném atentátu, který si podle místních médií vyžádal životy nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. K němu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát-Chorásán, která je nepřítelem Západu i Tálibánu. Spojené státy v noci na dnešek varovaly, že u kábulského letiště hrozí v příštích 24 až 36 hodinách další teroristický útok.

Afghánská policie dříve sdělila, že čtvrť severozápadně od kábulského letiště dnes zasáhla raketa a zabila jedno dítě. Podle agentury AP se zdálo, že šlo o dva různé incidenty, informace jsou ale zatím nejasné. Podle agentury TASS si útok vyžádal dva mrtvé a tři zraněné.

Západní země na letišti ukončují evakuační operace, které byly zahájeny po nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci v polovině srpna. Do bezpečí se dopravují hlavně cizinci a jejich afghánští spolupracovníci. Američtí vojáci se mají z Afghánistánu stáhnout k 31. srpnu.

Dnešní americký letecký úder je druhý od čtvrtečního sebevražedného útoku na kábulském letišti. V sobotu americký bezpilotní letoun podle Pentagonu zabil dva "plánovače" teroristické organizace Islámský stát-Chorásán v provincii Nangarhár. Prezident Joe Biden pak uvedl, že nešlo o útok poslední.

reklama