Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA si dnes připomenou skoro 3000 obětí útoků z 11. září

Místo, kde stávaly dvě věže newyorského Světového obchodního centra
Místo, kde stávaly dvě věže newyorského Světového obchodního centra
Foto: Pixabay

Spojené státy si dnes připomenou 20 let od teroristických útoků z 11. září 2001. Vzpomínkové akce se uskuteční na místě, kde stávaly dvě věže newyorského Světového obchodního centra, u Pentagonu nedaleko hlavního města Washingtonu a v obci Shanksville v Pensylvánii. Piety za oběti netragičtějšího teroristického útoku v dějinách se zúčastní také prezident Joe Biden.

Tři unesená letadla pilotovaná islamistickými teroristy před 20 lety narazila do dvou newyorských mrakodrapů a do Pentagonu. Čtvrtý letoun se zřítil do pole u obce Shanksville po souboji cestujících s teroristy.

Při útocích, jejichž bezpečnostní důsledky svět pociťuje dodnes, zahynulo 2977 lidí, včetně 265 cestujících v letadlech, 343 hasičů a 72 příslušníků bezpečnostních složek. Zemřelo také 19 sebevražedných atentátníků pocházejících většinou ze Saúdské Arábie. K teroristické akci se posléze přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho militantní islamistická organizace Al-Káida. USA po útocích zahájily válku proti teroru, zaútočily na Afghánistán a na Irák a na své základně v Guantánamu zřídily nechvalně známou věznici pro osoby podezírané z teroristické činnosti. Nynější 20leté výročí přichází více než týden po stažení amerických sil z Afghánistánu.

Newyorská dvojčata, která byla skoro 30 let dominantou Manhattanu, i letos po západu slunce připomene takzvaná světelná pocta tvořená dvěma světelnými sloupci tvořenými silnými světlomety. Další tradiční součástí vzpomínkového dne bude předčítání jmen obětí.

Prezident Biden s první dámou Jill Bidenovou navštíví tři památníky útoků, tedy místo, kde stávaly newyorská dvojčata, Pentagon a památník u obce Shanksville. Viceprezidentka Kamala Harrisová se zúčastní jiné piety v Shanksvillu a navštíví také Pentagon.

Účast na ceremoniálech ohlásili také dva bývalí prezidenti USA. George W. Bush, který teroristické útoky před 20 lety sledoval z pozice hlavy státu, se zúčastní piety v Shanksvillu, a jeho nástupce Barack Obama se připojí k Bidenovi v New Yorku. Exprezident Donald Trump má v sobotu večer komentovat zápas v boxu na Floridě.

S dnešním výročím se kromě vzpomínkových akcí na třech zmiňovaných místech pojí řada dalších událostí, vlastní pietu uspořádá například americký Kongres a mnoho menších ceremoniálů se plánuje napříč USA. Podobné akce se konají i mimo Spojené státy. V Praze se například pietní vzpomínky pořádané místním hasičským sborem zúčastní i newyorský hasič James Manahan, který se podílel na záchranných pracích přímo u Světového obchodního centra.

Témata:  37145

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.