reklama

"Jakmile uvidíme, že v rámci Minska se nic neděje, můžeme zvážit tento krok," konstatoval Prystajko. Minské mírové dohody, uzavřené v běloruské metropoli v roce 2015, ukládají bojujícím stranám na východě Ukrajiny zastavení palby a stanoví podmínky nového správního uspořádání povstaleckých zón založeného na poměrně rozsáhlé autonomii.

Vyslání mírotvorců OSN na Donbas připouští Kyjev i Moskva, obě země ale mají rozdílné představy o jejich rozmístění. Podle Ruska by měly síly OSN střežit hlavně frontovou linii mezi povstalci a ukrajinskou armádou, Ukrajina doporučuje, aby byly vyslány na část ukrajinsko-ruské hranice, kterou Kyjev nekontroluje.

Vůči textu minských mírových dohod má ukrajinské vedení stále silnější výhrady. Kyjev dal před několika dny najevo, že připravuje návrh na jejich změnu, hotov má být do jara příštího roku. Moskva ale trvá na tom, že minské dohody v jejich nynějším znění nemají alternativu.

O řešení donbaského konfliktu minulé pondělí jednali v Paříži nejvyšší představitelé Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa. Na jednání byla dohodnuta výměna zajatců mezi Kyjevem a povstalci, která by se měla uskutečnit do konce roku. K většímu sblížení stanovisek mezi Ukrajinou a Ruskem ale při jednání nedošlo.

reklama