reklama

Vláda ve středu nařídila zlikvidovat 10.000 norků poté, co se ukázalo, že farmy zasažené koronavirem by dlouhodobě mohly být rezervoárem nemoci covid-19. Norci v Nizozemsku se od svých ošetřovatelů koronavirem poprvé nakazili v dubnu. V květnu úřady zjistily, že ve dvou případech se lidé pravděpodobně nakazili od nemocných zvířat.

Pracovníci farem v ochranných oblecích usmrcují zvířata plynem, jejich těla pak budou zlikvidována a farmy vydezinfikovány.

Ochránci zvířat, kteří dlouhodobě protestují proti obchodu s kožešinami, říkají, že toto je další důvod, proč by všechny farmy měly skončit. "Vyzýváme 24 zemí světa, kde je chov norků stále povolen, aby vyhodnotily situaci a důkazy přicházející z Nizozemska," uvedla Clair Bassová z organizace Humane Society International. Podle této organizace se nejvíce norků chová v Číně, Dánsku a Polsku. Na tamních kožešinových farmách je ročně usmrceno 60 milionů zvířat. Nizozemsko výstavbu nových farem s kožešinovými zvířaty zakázalo v roce 2013 a nařídilo těm stávajícím, aby ukončily provoz do roku 2024.

V Nizozemsku je takových chovů 140, ročně vyvážejí kožešiny v hodnotě 90 milionů eur (téměř 2,4 miliardy korun). Podle mluvčího Nizozemské federace kožešinových farem Wima Verhagena je pro jejich majitele velmi těžké se s usmrcováním norků smířit, protože jen u mála z nakažených zvířat se projevily viditelné příznaky nemoci. Vláda postižené chovatele odškodní.