reklama

"Většina předpovědí se shoduje na tom, že se na přelomu září a října, nebo v listopadu, můžeme potýkat s dalším zrychlením (epidemie), musíme to proto brát jako ten nejpravděpodobnější scénář," uvedl Niedzielski.

"Musíme se připravit na to, že tato doba (nízkých infekcí) se může změnit," varoval Morawiecki a zdůraznil, že Poláci musí zůstat ostražití.

"Upravujeme infrastrukturu, aby byla připravena na možnou čtvrtou vlnu," dodal premiér, jehož kabinet si dnes od odborníků vyslechl možné scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19 - včetně těch nejčernějších.

Data ze Spojených států podle premiéra ukazují, že 99,2 všech zemřelých je nyní mezi neočkovanými. "To znamená, že i ti z nás, kteří mají jen jednu dávku, jsou podstatně více v bezpečí," dodal Morawiecki. Podle ministra zdravotnictví umírali v Polsku od ledna v souvislosti s covidem-19 neočkovaní lidé v 98,8 procentech případů.

V Polsku nyní přibývá okolo 100 nakažených denně. Na vrcholu třetí vlny letos na jaře počet nakažených překročil i hranici 35.000 denně.

Zhruba 38milionové Polsko dosud plně naočkovalo něco málo přes 14 milionů osob. Od počátku epidemie se v zemi koronavirem nakazilo přes 2,8 milionu lidí, z nichž více než 75.000 zemřelo.

reklama