reklama

Před soudem ve městě Adiyaman na jihovýchodě země stojí jedenáct obžalovaných, kteří jsou obviněni z "vědomé nedbalosti" při dohledu nad výstavbou hotelu Isias. Z toho pět, včetně majitele hotelu, bylo zatčeno pro podezření z trestné činnosti, za kterou jim hrozí více než 20 let vězení.

Během zhroucení hotelu zemřelo 24 dětí ze Severokyperské turecké republiky, která není mezinárodně uznána, a které přijely do Turecka na studentský volejbalový turnaj. Spolu s nimi zahynula skupina rodičů a doprovázejících osob.

Turecká prokuratura tvrdí, že toto neštěstí bylo zcela předejitelné, kdyby byly dodrženy bezpečnostní normy. Celkem v troskách hotelu přišlo o život 72 lidí, z nichž 39 pocházelo ze Severního Kypru.

Podle obžaloby byla obytná budova v roce 2001 nezákonně přestavěna na hotel, přičemž k devíti patrům, povoleným původním plánem, bylo přistavěno další patro. Přírodní katastrofa však nezpůsobila politickou škodu prezidentu Recepovi Tayyipu Erdoganovi, který zvítězil ve volbách několik měsíců po zemětřesení.

Erdogan viní za vysoký počet obětí stavitele, kteří podplatili místní úřady a bezpečnostní inspektory, což jim umožnilo používat levnější stavební materiály, které nesplňovaly normy, a nelegálně stavět více pater na budovách.

Turecká policie zatkla téměř 200 lidí bezprostředně po prvním zemětřesení o magnitudě 7,8 za porušování stavebních předpisů. Kritici Erdogana upozorňují na těsné propojení většiny hlavních tureckých stavebních a realitních společností s vládnoucí Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) během jeho dvacetileté vlády.