Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válečné peklo v syrském Idlibu: Při ruských náletech umíraly děti

Ruské bojové letectvo v Sýrii
Ruské bojové letectvo v Sýrii
Foto: mil.ru

Při ruských náletech na vesnici v provincii Idlib na severozápadě Sýrie dnes zahynulo nejméně osm civilistů, včetně pěti dětí. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AFP. Z Ruska, kde jednala o situaci v Sýrii, se mezitím vrátila turecká delegace. Podle mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyjednavači Moskvu vyzvali, aby vyvinula tlak na syrský režim prezidenta Bašára Asada a zajistila v provincii Idlib nové příměří.

Letecké údery zasáhly oblast na předměstí města Sarákib na jihu provincie Idlib, kde našlo přístřeší množství uprchlíků z jiných míst Sýrie. Schovávali se v místní škole i jejím okolí.

Idlib je poslední provincií, kde mají značnou část území pod kontrolou odpůrci vlády prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda podporovaná ruským letectvem tam proti nim vede ofenzivu. 

December 23 is another day of misery and death that Syrians went through. Four people were killed and 5 others injured by Russian and Syrian regime air raids and artillery shelling which targeted more than 16 cities in northern #Syria. pic.twitter.com/wkZ2c4GPpm

— The White Helmets (@SyriaCivilDef) December 24, 2019

Syrští vojáci od minulého čtvrtka zintenzivnili své operace a získali kontrolu nad 46 vesnicemi v oblasti, uvedla organizace SOHR. Nyní se přibližují ke klíčovému městu na jihu Idlibu. "Syrští vojáci se nyní nacházejí čtyři kilometry od Maara an-Numán," řekl agentuře AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

O situaci v provincii Idlib od pondělí jednala v Moskvě turecká delegace. "Bombardování musí okamžitě přestat, aby mohlo nastat nové příměří. To je to hlavní, co od ruské strany očekáváme," řekl dnes po návratu delegace do Ankary Ibrahim Kalin, mluvčí prezidenta Erdogana. "Očekávám, že (Rusko) vyvine v příštích 24 hodinách tlak na (syrský) režim, aby zanechal útoků v Idlibu," dodal Kalin. Poslední příměří v provincii na severozápadě Sýrie bylo sjednáno v srpnu. Navzdory němu ale v posledních týdnech boje opět zesílily.

V Idlibu, který je domovem tří milionů civilistů, dominují bojovníci napojení na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Syrská armáda a její spojenci o provincii začali bojovat v dubnu. Syrský režim nyní kontroluje asi 70 procent území Sýrie, uvedla AFP.

OSN varovala, že situace v blízkosti syrské hranice s Tureckem se může s pokračováním bojů proměnit v humanitární katastrofu. Právě přílivu uprchlíků z Idlibu se Turecko obává. V neděli prezident Erdogan prohlásil, že kvůli bojům v severosyrské provincii k turecké hranici nyní směřuje asi 80.000 lidí.

Témata:  Syrská krize ruské angažmá v Sýrii Recep Tayyip Erdogan Turecko Rusko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy