"Domnívám se, že kořeny této války spočívají v existenční krizi Ruska, jeho velkého příběhu a budoucnosti," řekl Macron španělskému deníku. Podle francouzského prezidenta tato krize vznikla kvůli situaci, ve které se Rusko nacházelo po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Podle něj je Rusko státem, který "se nachází uprostřed mnoha hranic, otřásly jím různé formy terorismu, zaznamenává demografický pokles", zatímco kolem něj leží "demografičtí giganti".

Podle Macrona si ruský prezident Vladimir Putin a jeho blízcí spojenci odpověděli na otázku, co je Rusko a jaká je jeho budoucnost, tím, že dali najevo, že "ruský úděl je imperialistický a spočívá v koloniální válce proti sousedním mocnostem". "Nevím ale, zda to je i volba ruského lidu. S tím bych byl velmi opatrný," dodal Macron.

Tuto ideovou příčinu války je podle francouzského prezidenta třeba mít na mysli i při dodávkách zbraní Ukrajině či zavádění sankcí. "Nedosáhne se trvalého míru, pokud neposkytneme naši část odpovědi na tuto otázku (krizi Ruska)," uvedla hlava Francie.

Podle Macrona Evropané mají zájem být na straně Ukrajinců, kteří hájí společné hodnoty i zásady mezinárodního práva. "Velmi jasně a velmi silně jsme od prvního dne (války) pomáhali a podporovali Ukrajinu a také jsme velmi jasně (sdělili) náš úmysl, aby se válka nerozšířila," uvedl francouzský prezident, jehož vláda v posledních měsících odsouhlasila poskytnutí zbraní, munice i výcviku vojáků pro Ukrajinu.

Macron poskytl rozhovoru deníku El País před dnešním setkáním se španělským premiérem Pedrem Sánchezem v Barceloně, kde podepíší bilaterální smlouvu o spolupráci. Podobnou smlouvu má Paříž s dalšími dvěma sousedními státy - Německem a Itálií.