Bilance OSN zahrnuje úmrtí civilistů i bojovníků. Nejvyšší počet zabitých přitom připadá na provincii Halab, kde úřad zdokumentoval přes 51.700 mrtvých. Úřad OSN při výpočtu používal přísná kritéria, takže jeho bilance zahrnuje pouze mrtvé, u nichž je známo celé jméno i datum a místo úmrtí.

"Na tomto základě jsme vytvořili seznam 350.209 identifikovaných jedinců, kteří byli zabiti v syrském konfliktu, mezi březnem 2011 a březnem 2021," sdělila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová Radě OSN pro lidská práva. Doplnila, že každou třináctou obětí je žena nebo dítě. "(Bilance) udává minimální ověřitelný počet a jednoznačně jde o podhodnocení skutečného počtu zabitých," vysvětlila.

Bacheletová zároveň poznamenala, že její úřad pracuje na statistickém modelu, který poskytne úplnější obrázek a který by mohl pomoci stanovit, kdo za některá z úmrtí nese odpovědnost.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování demonstrací proti prezidentovi Bašáru Asadovi v roce 2011, vyvolala největší uprchlickou krizi na světě. Státy sousedící se Sýrii poskytly útočiště zhruba 5,6 milionu uprchlíků a další více než milion uprchlíků je v evropských zemích, píše Reuters.

Asad sice obnovil kontrolu nad většinou syrského území, rozlehlé části země ale stále nejsou v rukou Damašku. Turečtí vojáci působí ve značné části severní a severozápadní Sýrie, kde se nachází poslední významná bašta protivládních rebelů, zatímco na Kurdy kontrolovaných územích na východě a severovýchodě jsou americké síly.

Bacheletová uvedla, že její úřad naposledy aktualizoval bilanci obětí syrského konfliktu v srpnu 2014, kdy hlásil nejméně 191.369 mrtvých.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii, odhaduje, že si válka v Sýrii vyžádala 500.000 obětí, a dalších 200.000 případů zkoumá. "Je velmi těžké poskytnout statistiku, která se blíží realitě," řekl agentuře Reuters ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. "Je hodně jmen a je potřeba je spojit s dokumentací," dodal.

Členka vyšetřovací komise OSN pro Sýrii Karen Koningová AbuZaydová ve čtvrtek uvedla, že k nezákonnému zadržování ze strany syrských vládních sil dochází i nadále. Poznamenala přitom, že situace v Sýrii není vhodná pro návrat uprchlíků. "Válka proti syrským civilistům pokračuje," řekla.