reklama

"Čelíme celosvětové zdravotní krizi, která se nedá srovnat s žádnou jinou v pětasedmdesátileté historii Spojených národů - krizi, která zabíjí lidi, rozšiřuje lidské utrpení a převrací životy lidí naruby," řekl Guterres. Podle něj nemoc COVID-19 útočí na samotné jádro lidských společností.

Guterres ve vystoupení ale také zkritizoval dosavadní reakci světa na pandemii, která podle něj není dostatečně efektivní. Bojovat se proti šíření koronaviru dá jen tehdy, "pokud budeme spolupracovat, odložíme politické hry a pochopíme, že ve hře je celé lidstvo". Velikost reakce musí podle Guterrese odpovídat rozměru krize, a musí tak být "rozsáhlá, koordinovaná a komplexní".

Každá země by se měla podle generálního tajemníka OSN řídit doporučeními WHO a nehledat vlastní cesty boje s koronavirem.

Bojovat bude podle Guterrese třeba nejen s virem samotným, ale i s hospodářskými následky pandemie, které "zřejmě v nedávné minulosti nebudou mít obdobu". Kombinace nemoci a hospodářské recese by totiž mohla vést k další nestabilitě, nepokojům a konfliktům.

"Masivně" je proto v současné době třeba pomoci se zvládáním pandemie především rozvojovému světu. Guterres ocenil iniciativu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruského prezidenta Vladimira Putina a německé kancléřky Angely Merkelové, kteří chtějí pomoci Africe. "Ale musíme jednat rychle... Pokud nebudeme rychlí, bude mít africký kontinent obrovské potíže se zvládáním této výzvy," zdůraznil šéf OSN.

Koronavirem SARS-CoV-2 se na celém světě nakazilo již více než 870.000 lidí. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo přes 43.000 nakažených.

reklama