Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve východní Africe zemře hlady člověk každých 48 vteřin

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá jeden člověk hlady každých 48 vteřin. Ve své nové zprávě to napsaly humanitární organizace Oxfam a Save the Children. Mluví se v ní o "katastrofickém hladu", jemuž čelí miliony Afričanů.

Podle odhadů obou organizací se bude letos s hladem potýkat až 181 milionů lidí, přičemž mimořádně postiženy budou ženy.

Zpráva s názvem Nebezpečné otálení: Cena za nečinnost kritizuje mezinárodní společenství, které podle ní reaguje příliš pozdě a nedostatečně a nedokáže bránit "opakujícím se a předvídatelným" krizím.

Podle autorů zprávy Británie loni snížila pomoc východní Africe na polovinu. Roku 2017 britská vláda poskytla v rámci mezinárodní pomoci v boji proti hladu 861 milionů liber (25 miliard korun), loni třem východoafrickým státům, které jsou nyní hladem nejvíce ohroženy, pomohla 219 miliony liber.

"Politici navzdory hromadícím se varovným signálům reagovali žalostně - příliš pozdě a velmi nedostatečně - takže dopustili, že miliony lidí čelí katastrofálnímu hladu. Byl jsem nedávno v suchem postižených oblastech v Etiopii a Keni. Setkal jsem se s pastevci, například s Mustafou v (etiopské) oblasti Somali, který až na jeden kus přišel o veškerý dobytek a o čtyři ze svých osmi odolných velbloudů. Lidé velmi trpí, mnozí odcházejí nebo bojují o zdroje a ti nejzranitelnější už umírají," sdělil k situaci ve východní Africe John Plastow z britské sekce Oxfam.

Podle zprávy se kumulují důsledky sucha způsobeného klimatickou změnou s následky epidemie covidu-19. Ve zmíněných třech zemích se za necelých deset let ztrojnásobila zadluženost států - z 20,7 miliardy dolarů (485 miliard korun) v roce 2012 na 65,3 miliardy dolarů v roce 2020. Tato situace snižuje možnosti zajišťovat veřejné služby a sociální ochranu.

Mluvčí Save the Children Shako Kijalaová řekla, že jsou humanitární pracovníci svědky velmi vážné podvýživy. Akutně se potýká se závažnou podvýživou 5,7 milionu dětí. "OSN varovala, že nebudeme-li reagovat rychle, hrozí v Somálsku smrt 350.000 dětí," řekla Kijalaová.

Témata:  Afrika

Související

Aktuálně se děje

2. ledna 2025 20:33

2. ledna 2025 11:16

Helena Zeťová podle vyšetřovatelů nespáchala sebevraždu

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Jak zastavit extrémní počasí? Evropa na to možná zůstane sama

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.