reklama

Merkelová se s premiéry v noci na úterý po složitém jednání dohodla, že velikonoční svátky od 1. do 5. dubna využije Německo ke krátkodobé uzávěře. Původně se přitom očekávalo, že Německo přes Velikonoce pravidla rozvolní, aby se mohlo sejít více rodinných příslušníků. To se ale nestalo.

Zelený čtvrtek 1. dubna a bílá sobota 4. dubna měly být podle ujednání letos výjimečně prohlášeny za dny pracovního klidu. Jeden z návrhů počítal i s uzavřením supermarketů, výsledná dohoda ale umožnila ponechat obchody s potravinami otevřené. Podle kritiků ale nebyla uzávěra bez souhlasu parlamentu uskutečnitelná.

"Velikonoční pauza byla chybou, protože nebylo možné ji provést," řekla Merkelová s tím, že to vyvolalo zmatek a nejistotu. "Hluboce toho lituji a prosím všechny obyvatelky a obyvatele o prominutí," dodala.

Merkelová také řekla, že boj s pandemií je náročný a složitý, ale že koronavirus se nakonec porazit podaří. Nyní je ale podle ní nutné šíření infekce opět zpomalit, aby se podařilo zastavit nastupující třetí vlnu pandemie. O dalším postupu tažení proti epidemii bude Merkelová jednat s premiéry 12. dubna. Karanténa v Německu prozatím platí do 18. dubna.

reklama