reklama

"Pandemii jsme zabrzdili, ale virus tu stále je. Na bdělosti tak musíme spíše přidat než ubrat," uvedla Merkelová. Základní opatření proti přenosu koronaviru SARS-CoV-2, jako jsou hygiena rukou, zakrývání nosu a úst či bezpečné odstupy, budou podle předsedkyně německé vlády lidé dál muset dodržovat.

Podle Merkelové je sice šíření viru nyní pod kontrolou, může se jí ale snadno opět vymknout. Premiérka připomněla, že v minulých dnech vyšlo najevo, že desítky lidí se koronavirem nakazily při bohoslužbě ve Frankfurtu nad Mohanem či v restauraci ve městě Leer v Dolním Sasku.

Spolková vláda situaci v Německu podle kancléřky sleduje, konkrétní kroky jsou ale v pravomoci jednotlivých spolkových zemí.

S ministerskými předsedy šesti zemí, které se po zániku Německé demokratické republiky staly v roce 1990 součástí Spolkové republiky, dnes Merkelová jednala i o hospodářské pomoci odvětvím zasaženým pandemií. Východoněmecké země požadují, aby spolková vláda v připravovaném balíčku zohlednila specifické hospodářské a sociální podmínky na východě Německa.

reklama