Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vítězství Pavla vylepší pozici Česka v EU a NATO i vztahy s USA, soudí analytici

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Sobotní vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách patrně vylepší pozici Česka v Evropské unii či v Severoatlantické alianci. Západní spojenci v něm budou mít čitelnějšího partnera, než by je čekal v případě vítězství Andreje Babiše. Soudí to evropští analytici oslovení ČTK. Proti nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi bude mít podle nich Pavel lepší vztahy se Spojenými státy a může se už během prvních let mandátu dočkat pozvánky do Bílého domu.

"Pro EU je to velká úleva. Bude s ním jednodušší vycházet," řekl ČTK Paul Taylor z evropského think tanku Friends of Europe. Pro českou pozici v EU bude podle něj výhodou, že Pavel se na rozdíl od Babiše nepřátelí s kontroverzním maďarským premiérem Viktorem Orbánem a má jednoznačný postoj k válce na Ukrajině.

"Jeho vítězství je dobrá zpráva pro liberální demokracii. Česko bude pevně ukotveno v hlavním euroatlantickém proudu," soudí Taylor. Za pozoruhodný označil fakt, že Pavel vyhrál s velkým náskokem ve chvíli, kdy hlavním tématem volební kampaně byla válka na Ukrajině a její dopady na život Čechů. "Je to dobrý signál, že veřejné mínění neslyší na ten populistický narativ," uvedl pařížský publicista a dlouholetý znalec evropské politiky.

Experti podotýkají, že posílení pozice v západních organizacích může Česku zajistit i fakt, že se Pavel dlouhodobě velmi kriticky vymezuje vůči Rusku a Číně, což je velký rozdíl proti jeho předchůdci Zemanovi.

"Česko bude dlouhodobě vnímáno jako konstruktivní aktér, který nemění názor každý týden. V diplomacii je předvídatelnost jedna z klíčových hodnot," soudí šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor.

Podle něj by mohl Pavlův nástup přinést také sjednocení zahraniční politiky vlády, ministerstva zahraničí a Hradu. Rozdílný Zemanův přístup proti oficiálním pozicím Strakovy akademie a Černínského paláce dosud nabourávaly například politiku vůči západnímu Balkánu, což by se mohlo změnit, soudí Faktor.

Pavlův kontrast s pozicí Zemana by podle obou analytiků mohl Česku pomoci zlepšit obraz prezidentského úřadu v očích nejdůležitějšího mimoevropského partnera, kterým jsou USA. Podle Taylora by jasná orientace nového prezidenta mohla pomoci Česku k "nad očekávaní silné pozici" v transatlantických vztazích.

Zatímco Zeman přes snahu svého diplomatického týmu za deset let v úřadě nedostal pozvánku do Bílého domu, Pavel by se jí podle analytiků mohl dočkat relativně brzy.

"Nepřekvapilo by mě, kdyby i ten zájem ze strany Spojených států byl o dost větší, právě kvůli tomu jasnému definování se jako prozápadního politika. I pro USA by pozvánka upevnila jejich roli v prostoru střední a východní Evropy," soudí Faktor. Ačkoli cesta do Washingtonu bývá obvykle výsledkem dlouhé a náročné diplomatické práce, Pavel by podle něj mohl dostat pozvání možná již příští rok.

Témata:  Petr Pavel EU NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.