reklama

"NATO v Bělorusku, to je ostentativní gesto (běloruského prezidenta) Alexandra Lukašenka vůči Moskvě," napsal polský zpravodajský server Onet.pl, jehož zprávu dnes přebrala i ruská média.

"Zelené barety z Devonu" mají podle webu britské vlády procvičit spolu s členy běloruských ozbrojených sil schopnosti přežití v zimních podmínkách. Jde o největší skupinu příslušníků britských ozbrojených sil v Bělorusku v rámci programu dvoustranné spolupráce, uvedlo komuniké, připomínající i účast běloruských vojáků na cvičeních v Británii.

Podle polského serveru už sám přílet jednotky z členského státu Severoatlantické aliance do Běloruska, i když jen na cvičení, je "bezprecedentní" a představuje "důležitý signál do Moskvy". Ta v posledních měsících stupňuje tlak na Lukašenka, aby přistoupil na dalekosáhlé ústupky, znamenající faktickou likvidaci svrchovanosti Běloruska, napsal Onet.

To, že společné cvičení s Brity představuje "politickou demonstraci", podle serveru potvrzuje i způsob, jakým Britové přicestovali. Místo aby využili mezinárodní letiště u Vitebska, kde se nachází vojenské cvičiště, přistáli uprostřed dne v několik stovek kilometrů vzdáleném Minsku a jejich vojenské letadlo zaparkovalo co nejblíže k terminálu pro cestující, odkud se dá natáčet a fotografovat. Bělorusové to vysvětlují tím, že bez víz lze do Běloruska přicestovat jen a pouze do Minsku.

Víza podle serveru mohli britskému komandu vydat i v Londýně, ale jen přistání v Minsku - na rozdíl od Vitebska - mohlo zajistit řádný rozruch.

A Britové teď s Bělorusy cvičí na polygonu, kde se před třemi lety konaly rusko-běloruské manévry, při kterých jako nepřítel figurovalo NATO.

Loading...

4 komentáře (Poslední 05.03. 09:59) Napište svůj názor

reklama