Generál Aldo Schellenberg dnes ve švýcarském rozhlase SRF prohlásil, že v úterý bez problémů nastoupili do služby první povolaní rezervisté se zdravotnickým vzděláním. Uvedl, že k nasazení jsou mimořádně dobře odborně připraveni.

Do konce června chce švýcarská armáda nasadit 8000 vojáků. K jejich úkolům bude patři vedle pomoci s péčí i logistická podpora nemocnic včetně dopravy nemocných.

Švýcarsko, kde kvůli koronaviru platí mimořádný stav, k dnešnímu dni ohlásilo 2269 nakažených, z nich 19 infekci podlehlo. Přinejmenším do 19. dubna v zemi zůstanou uzavřeny všechny obchody s výjimkou potravin a lékáren. Podobně jako v jiných evropských zemích byla i ve Švýcarsku přerušena školní výuka.

V Belgii od dnešního poledne začala platit celostátní karanténa. Úřady hlásí 243 nových případů nákazy novým koronavirem, celkový počet nakažených stoupl na 1486. Čtyři další úmrtí zvýšily v zemi počet obětí na 14, napsal list La Dernière Heure s tím, že nejmladší oběti bylo 59 let.

Podle expertů, které deník oslovil, nelze od celostátní karantény čekat okamžité zlepšení situace, počty infikovaných tak v nejbližší době nejspíše ještě porostou.

Podle nového nařízení mají všichni lidé zůstat doma, výjimku mají tvořit jen cesty do práce, k lékaři, za blízkými či na nákup. Lidé v Belgii by podle vlády měli co nejvíce omezit volný pohyb venku a vyvarovat se blízkého kontaktu s ostatními, aby se co nejvíce zpomalilo šíření nákazy. I dál ale budou smět cestovat do práce, bydliště mohou opustit i kvůli nezbytným nákupům či pomoci příbuzným.

Povolena je také fyzická aktivita v přírodě, pokud se k sobě lidé nepřiblíží na více než 1,5 metru. Opatření jsou v platnosti zatím do 5. dubna. Na dodržování pravidel bude dohlížet policie.