Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vojáci v boji s koronavirem: Švýcarsko přikročilo k nejrozsáhlejší mobilizaci od války

Švýcarsko
Švýcarsko
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Švýcarsko povolalo kvůli pandemii koronaviru na výpomoc do nemocnic a zdravotnických zařízení stovky vojáků. Švýcarská ministryně obrany Viola Amherdová nasazení vojáků označila za největší mobilizaci vojenských sil v alpské konfederaci od druhé světové války, napsala dnes agentura DPA.

Generál Aldo Schellenberg dnes ve švýcarském rozhlase SRF prohlásil, že v úterý bez problémů nastoupili do služby první povolaní rezervisté se zdravotnickým vzděláním. Uvedl, že k nasazení jsou mimořádně dobře odborně připraveni.

Do konce června chce švýcarská armáda nasadit 8000 vojáků. K jejich úkolům bude patři vedle pomoci s péčí i logistická podpora nemocnic včetně dopravy nemocných.

Švýcarsko, kde kvůli koronaviru platí mimořádný stav, k dnešnímu dni ohlásilo 2269 nakažených, z nich 19 infekci podlehlo. Přinejmenším do 19. dubna v zemi zůstanou uzavřeny všechny obchody s výjimkou potravin a lékáren. Podobně jako v jiných evropských zemích byla i ve Švýcarsku přerušena školní výuka.

V Belgii od dnešního poledne začala platit celostátní karanténa. Úřady hlásí 243 nových případů nákazy novým koronavirem, celkový počet nakažených stoupl na 1486. Čtyři další úmrtí zvýšily v zemi počet obětí na 14, napsal list La Dernière Heure s tím, že nejmladší oběti bylo 59 let.

Podle expertů, které deník oslovil, nelze od celostátní karantény čekat okamžité zlepšení situace, počty infikovaných tak v nejbližší době nejspíše ještě porostou.

Podle nového nařízení mají všichni lidé zůstat doma, výjimku mají tvořit jen cesty do práce, k lékaři, za blízkými či na nákup. Lidé v Belgii by podle vlády měli co nejvíce omezit volný pohyb venku a vyvarovat se blízkého kontaktu s ostatními, aby se co nejvíce zpomalilo šíření nákazy. I dál ale budou smět cestovat do práce, bydliště mohou opustit i kvůli nezbytným nákupům či pomoci příbuzným.

Povolena je také fyzická aktivita v přírodě, pokud se k sobě lidé nepřiblíží na více než 1,5 metru. Opatření jsou v platnosti zatím do 5. dubna. Na dodržování pravidel bude dohlížet policie.

Témata:  Švýcarsko Švýcarská armáda koronavirus (coronavirus) COVID-19 Belgie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.