reklama

Šéfka EK na tiskové konferenci v nejsevernějším švédském městě Kiruna také poznamenala, že během osmi měsíců od začátku Ruskem vyvolané války na Ukrajině Moskva odstřihla 80 procent dodávek plynu do EU. Sedmadvacítka podle ní ale situaci díky diverzifikaci dodávek zvládla. "Tvrdá práce se vyplatila. Ceny plynu jsou teď nižší než před ruskou invazí," poznamenala.

Uvedla také, že tento měsíc Kyjev obdrží 1,5 miliardy eur (36 miliard Kč) ze schváleného úvěrového balíku. Ten má Ukrajině umožnit i nadále platit mzdy a důchody občanům a také pokračovat v provozu nemocnic, škol či ubytoven pro vnitřně vysídlené. Kyjev, pro nějž je půjčka bezúročná, ho může využít i na obnovu válkou zničené infrastruktury.

Von der Leyenová dnes s Kristerssonem diskutovali také o hospodářských vyhlídkách EU, přičemž dal švédský premiér najevo, že uskupení musí zlepšit svou dlouhodobou konkurenceschopnost. Podle šéfky EK je například nutné posoudit, jaké finanční prostředky potřebuje sektor čistých technologií v EU, aby byly zajištěny rovné podmínky se Spojenými státy, kde se mu nyní dostává masivní podpory.