reklama

"Ačkoli Řecko popírá, že jeho úřady migranty násilím vrací do naší země, tyto praktiky pokračují na naší mořské i pozemní hranici," citoval turecký deník z nedělního prohlášení ministerstva zahraničí. "Vyzýváme novou řeckou vládu, aby tuto politiku napravila místo toho, aby ji popírala," uvedla Ankara s tím, že má takové případy zdokumentované.

Podle tureckého ministerstva zahraničí řecké úřady do Turecka letos nezákonně vrátily 25.404 migrantů, zatímco loni to bylo 11.867.

Turecké ministerstvo tvrdí, že má zdokumentované rozhovory s takto vrácenými migranty. Někteří z nich podle Ankary uvedli, že jim například řečtí pracovníci zadrželi osobní věci, nebo je i bili, aby je donutili vrátit se do Turecka.

Dlouhodobě napjaté řecko-turecké vztahy v posledních letech zkomplikoval masový příliv migrantů, kteří přes Turecko z Blízkého východu utíkají do Evropy. Letos se přitom tento příliv do Řecka výrazně zvýšil a tato trasa se opět stala hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Řecka z Turecka 53.460 migrantů, za celý loňský rok to bylo 50.500.

Loading...

3 komentáře (Poslední 05.11. 13:28) Napište svůj názor

reklama