Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vracení uprchlíků? Řecko a Turecko se dostaly do ostrého sporu

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Turecké ministerstvo zahraničí vyzvalo řecké úřady, aby přestaly s nezákonným vracením migrantů do Turecka. Informoval o tom turecký deník Daily Sabah. Uvedl také, že se letos více než zdvojnásobil počet migrantů, které podle tureckých úřadů Řecko donutilo vrátit se do Turecka místo toho, aby je zaregistrovalo a poté úřední cestou řešilo jejich situaci.

"Ačkoli Řecko popírá, že jeho úřady migranty násilím vrací do naší země, tyto praktiky pokračují na naší mořské i pozemní hranici," citoval turecký deník z nedělního prohlášení ministerstva zahraničí. "Vyzýváme novou řeckou vládu, aby tuto politiku napravila místo toho, aby ji popírala," uvedla Ankara s tím, že má takové případy zdokumentované.

Podle tureckého ministerstva zahraničí řecké úřady do Turecka letos nezákonně vrátily 25.404 migrantů, zatímco loni to bylo 11.867.

Turecké ministerstvo tvrdí, že má zdokumentované rozhovory s takto vrácenými migranty. Někteří z nich podle Ankary uvedli, že jim například řečtí pracovníci zadrželi osobní věci, nebo je i bili, aby je donutili vrátit se do Turecka.

Dlouhodobě napjaté řecko-turecké vztahy v posledních letech zkomplikoval masový příliv migrantů, kteří přes Turecko z Blízkého východu utíkají do Evropy. Letos se přitom tento příliv do Řecka výrazně zvýšil a tato trasa se opět stala hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Řecka z Turecka 53.460 migrantů, za celý loňský rok to bylo 50.500.

Témata:  uprchlíci Řecko Turecko

Související

Aktuálně se děje

17. června 2025 18:20

Na jednání o nedůvěře většina ministrů ani nepřišla. Jurečka se zastal uprchlíků, Stanjura svého resortu

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy