Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vracení uprchlíků? Řecko a Turecko se dostaly do ostrého sporu

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Turecké ministerstvo zahraničí vyzvalo řecké úřady, aby přestaly s nezákonným vracením migrantů do Turecka. Informoval o tom turecký deník Daily Sabah. Uvedl také, že se letos více než zdvojnásobil počet migrantů, které podle tureckých úřadů Řecko donutilo vrátit se do Turecka místo toho, aby je zaregistrovalo a poté úřední cestou řešilo jejich situaci.

"Ačkoli Řecko popírá, že jeho úřady migranty násilím vrací do naší země, tyto praktiky pokračují na naší mořské i pozemní hranici," citoval turecký deník z nedělního prohlášení ministerstva zahraničí. "Vyzýváme novou řeckou vládu, aby tuto politiku napravila místo toho, aby ji popírala," uvedla Ankara s tím, že má takové případy zdokumentované.

Podle tureckého ministerstva zahraničí řecké úřady do Turecka letos nezákonně vrátily 25.404 migrantů, zatímco loni to bylo 11.867.

Turecké ministerstvo tvrdí, že má zdokumentované rozhovory s takto vrácenými migranty. Někteří z nich podle Ankary uvedli, že jim například řečtí pracovníci zadrželi osobní věci, nebo je i bili, aby je donutili vrátit se do Turecka.

Dlouhodobě napjaté řecko-turecké vztahy v posledních letech zkomplikoval masový příliv migrantů, kteří přes Turecko z Blízkého východu utíkají do Evropy. Letos se přitom tento příliv do Řecka výrazně zvýšil a tato trasa se opět stala hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Řecka z Turecka 53.460 migrantů, za celý loňský rok to bylo 50.500.

Témata:  uprchlíci Řecko Turecko

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy