Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vůdce polské opozice Tusk dostal ochranu, hrozí mu atentát

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Vůdce polské opozice, bývalý premiér a šéf Evropské rady Donald Tusk dostal od státu přidělenou ochranu, protože mu podle policie hrozí nebezpečí. Oznámila to dnes polská média a informaci potvrdila Tuskova politická strana, Občanská platforma (PO). "Policie mi sdělila, že nebezpečí atentátu je reálné jako nikdy dříve," vysvětlil později sám politik.

"Každý týden v dopisech a na sociálních médiích nalézám hrozby na adresu mých nejbližších, rozsudky smrti a přísliby atentátu na mne. Tento měsíc mi policie sdělila, že ohrožení atentátem je reálné a konkrétní jako nikdy dříve. Proto žádost o ochranu," uvedl Tusk na twitteru.

Mluvčí PO Jan Grabiec dříve řekl televizi TVN 24, že kromě informací šlo i o konkrétní události svědčící o riziku "fyzického ohrožení", o čemž strana informovala policii a příslušné služby. Naposledy policie poskytla informace, že Tusk čelí konkrétnímu ohrožení, a z toho pramenilo rozhodnutí úřadů o přidělení ochrany.

"Výhrůžky jsou stálou, dá se říci neoddělitelnou součástí politiky Bohužel v Polsku spor dosáhl takového bodu, že se výhrůžky týkají skoro všech. Ale tady mluvíme o konkrétní situaci a o konkrétním ohrožení, které policie vyhodnotila jako věc vyžadující zásah," dodal.

O přidělení příslušníků Služby ochrany státu (SOP) rozhoduje ministr vnitra. O Tuskově ochraně tak musel rozhodnout ministr Mariusz Kamiński, poznamenala TVN 24.

SOP ze zákona chrání prezidenta i bývalé prezidenty, předsedu a místopředsedy vlády a šéfy obou komor parlamentu, tedy maršálky Sejmu a Senátu, jakož i ministry vnitra a zahraničí. K úkolům SOP ale patří také ochrana dalších osob v zájmu státu. Ochranu SOP má v současnosti přidělenu také předsedkyně ústavního soudu, napsal list Gazeta Wyborcza.

Připomněl, že o Tuskově ochraně se začalo mluvit v souvislosti s politikovým cestováním po celém Polsku kvůli setkávání s voliči. Otevřenost a přístupnost opozičního vůdce přitom kontrastovala s přístupem šéfa vládnoucí strany Jaroslawa Kaczyńského, chráněného kordony tělesných strážců a nedostupného pro člověka z ulice. Nicméně i Tusk měl strážce, ovšem až dosud ze soukromé firmy.

Přidělení státní ochrany dal deník do souvislosti s atentátem na starostu Gdaňsku před třemi lety.Třiapadesátiletého Pawla Adamowicze 13. ledna 2019 přímo na pódiu před televizním kamerami během charitativního koncertu napadl a pobodal tehdy sedmadvacetiletý útočník, jehož zadrželi na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele přístavního města na severu Polska více než 20 let, zraněním podlehl.

Vdova vzápětí obvinila veřejnoprávní televizi TVP, ovládanou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), z nepřímého podílu na vraždě manžela. "Mého muže zabila slova," prohlásila Magdalena Adamowiczová, podle které si vrah vybral oběť kvůli "jazyku nenávisti" proti opozičním politikům v provládní televizi.

Na ustavičné výpady provládní televize si stěžuje i Tusk, který bývá pokládán za hlavního protivníka Kaczyńského. Svého času jej totiž dokázal ve volbách porazit.

Témata:  Donald Tusk

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.