reklama

Šéf WHO vyzval politiky, aby přijali co nejpřísnější opatření. Varoval také, že rychlé šíření koronaviru může ohrozit sousední země i celý kontinent, uvedla agentura Reuters.

"Situace (v Brazílii) vzbuzuje hluboké znepokojení," uvedl Tedros. "Dokud nebudou přijatá tvrdá opatření, tak se rostoucí trend (nákazy), který nyní zahlcuje zdravotnický systém (...), projeví vyšším počtem úmrtí," dodal šéf WHO.

Na situaci reagují především jednotlivé brazilské státy. Například nejlidnatější stát Sao Paolo ve čtvrtek ohlásil výrazné zpřísnění opatření včetně zákazu mší, sportovních utkání a prodloužení zákazu nočního vycházení. Na federální úrovni však ohledně opatření nepanuje shoda. Plošná omezení dlouhodobě odmítá prezident Jair Bolsonaro.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví se snaží nakoupit více očkovacích látek. Dnes podepsalo smlouvu o koupi deseti milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V, většina jich má ale do země přicestovat až v červnu. Tento preparát se chystá vyrábět ke konci roku i jedna z místních firem.

Během tohoto týdne se Brazílie obrátila na čínské velvyslanectví se žádostí o zakoupení 30 milionů vakcín od společnosti Sinopharm. Brazílie má nyní přislíbeno 100 milionů dávek od čínské firmy Sinovac a dalších 100 milionů od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo zhruba 5,5 procenta Brazilců.

Brazilské oblasti od začátku týdne hlásí postupné vyčerpávání kapacit nemocnic. Téměř všechny státy a jejich metropole mají obsazeno přes 80 procent lůžek na intenzivní péči, v 15 z 27 států je to přes 90 procent. Dva státy již oznámily, že nemohou přijímat nové pacienty ve vážném stavu.

Ve čtvrtek brazilské ministerstvo zdravotnictví oznámilo 2233 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, o den dříve součet za 24 hodin poprvé překonal hranici 2000 a dosáhl 2286. Nově zachycených nákaz koronavirem bylo za poslední den potvrzeno 75.412, přes 70.000 nákaz denně registruje tato země asi týden.

Za celou epidemii bylo v Brazílii, kde žije zhruba 212 milionů lidí, potvrzeno 11,3 milionu případů nákazy a zhruba 273.000 úmrtí v souvislosti s covidem-19.