reklama

Růst v tomto regionu s 53 státy pokračoval šestý týden v řadě. V Evropě, do které WHO řadí i bývalé země Sovětského svazu, za poslední týden přibylo nově nakažených v průměru o sedm procent. Až 42 procent zemí v tomto regionu ohlásilo více než desetiprocentní nárůst případů.

Celkově na světě přibylo 3,1 milionu registrovaných případů, z toho 1,9 milionu v Evropě. Nejvíc nově nakažených registrují země jako Spojené státy, Rusko, Británie, Turecko či Německo. Počet úmrtí na covid-19 po celém světě, s výjimkou Evropy, klesl o čtyři procenta.

V obou Amerikách podle WHO poklesl počet nově infikovaných o zhruba pět procent, nejvyšší čísla hlásí USA. V jihovýchodní Asii a Africe klesl počet úmrtí v souvislosti s koronavirem asi o třetinu, i když tyto regiony nemají dostatek vakcín proti covidu-19.

Farmaceutická společnost Pfizer v úterý požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby schválil třetí posilovací dávku vakcíny proti covidu-19 pro všechny dospělé. WHO vyzvala všechny země, aby alespoň do konce roku nepodávaly třetí dávky. Zavedlo ji zatím přibližně 60 států.

Šéf evropské sekce WHO Hans Kluge minulý týden varoval, že Evropa "je opět v epicentru pandemie" a tempo šíření koronaviru by v regionu mohlo vést k dalšímu půl milionu úmrtí spojených s nemocí covid-19.