Programy očkování třetí dávkou vakcín pro všechny v bohatých zemích pravděpodobně můžou za prodlužování pandemie covidu-19. Takový názor dnes v Ženevě vyjádřil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Pokud by místo toho byly vypotřebované očkovací dávky použity na očkování zdravotního personálu a ohrožených osob v chudších zemích, mohlo být už v září ve všech zemích naočkováno 40 procent lidí. Více než polovina členských států WHO však 40procentního cíle do konce tohoto roku nedosáhne, upozornil Tedros.
WHO vychází z předpokladu, že při 40procentní globální proočkovanosti v každé zemi by byla akutní fáze pandemie u konce. "Plošné programy očkování posilující dávkou pandemii pravděpodobně prodlužují, místo aby ji ukončily," poznamenal šéf WHO. Problém podle něj spočívá v tom, že očkovací dávky jsou dodávány zemím, které už mají vysokou proočkovanost. Tyto dávky pak chybí v chudších zemích. To dává viru příležitost se šířit ve špatně zásobených oblastech a vytvářet tam nové varianty.
Také nezávislá očkovací rada, která radí WHO, se dnes vyslovila jasně proti všeobecným programům očkování třetí dávkou.
WHO nyní znepokojuje především šíření zjevně nakažlivější koronavirové varianty omikron. Ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge dnes agentuře Reuters řekl, že do začátku příštího roku bude tato varianta na kontinentě převažovat. Tři až čtyři týdny přitom bude třeba k poznání, jak závažná onemocnění covid-19 omikron způsobuje. Země se však podle něj mají připravit na značný nárůst infekcí. "Není pochyb o tom, že Evropa se zase jednou stane epicentrem globální epidemie," upozornil Kluge.
Omikron je už nyní dominantní v Británii, Dánsku či Portugalsku. "Jsem velmi znepokojen, ale není důvod k panice," řekl Kluge. Dobrou zprávou podle něj je, že víme, co dělat. Vakcinaci je třeba doplnit o nošení respirátorů a vyloučit zbytné kontakty během vánočních a novoročních svátků.
Související
3. října 2024 10:53
31. srpna 2024 19:39
31. srpna 2024 13:21
28. srpna 2024 13:22
20. srpna 2024 21:21
20. srpna 2024 12:49