Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Afghánistánu může uprchnout až 500 tisíc dalších lidí

Afghánistán, Kábul
Afghánistán, Kábul
Foto: unsplash.com

Z Afghánistánu by při nejhorším možném scénáři mohlo uprchnout 515.000 dalších lidí. Podle agentury DPA to dnes uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Připustil však, že situaci ohledně běženců zatím není možné přesně odhadnout.

V polovině srpna ovládlo Afghánistán radikální islamistické hnutí Tálibán, desítky tisíc lidí se snaží opustit zemi přes kábulské letiště. Zástupkyně vysoké komisařky pro uprchlíky Kelly Clementsová sdělila, že na hraniční přechody do Íránu a Pákistánu zatím nedorazily žádné větší skupiny uprchlíků.

V důsledku dlouhodobé nestability v Afghánistánu dosud státy sousedící s touto asijskou zemí přijaly 5,2 milionu utečenců. Na 90 procent z nich je v Íránu a Pákistánu, další pak v Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. OSN vyzvala mezinárodní společenství, aby země hraničící s Afghánistánem finančně podpořilo.

Celkově je podle ní třeba pro přípravy na novou uprchlickou vlnu z Afghánistánu do konce roku vyčlenit dalších bezmála 300 milionů dolarů (6,53 miliardy korun). Částka by měla směřovat na nákup stanů, hygienických potřeb či potravin.

Pokud by se naplnil nejhorší možný scénář, musel by se objem finančních prostředků znovu zvýšit, řekla Clementsová. UNHCR žádá peníze od vlád, soukromého sektoru i veřejných sbírek.

Stávající programy na podporu afghánských uprchlíků, kteří již léta pobývají v Íránu a Pákistánu, jsou finančně pokryty z méně než 50 procent.

Peníze chybějí také na humanitární pomoc v samotném Afghánistánu. Humanitární organizace žádaly v prosinci 2020 o 1,3 miliardy dolarů (283 miliard korun), dosud však obdržely pouze 39 procent z této částky. V zemi je 3,5 milionu vnitřních uprchlíků, z toho 558.000 přibylo od začátku roku.

Témata:  Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

12:28

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy