Pro řadu lidí, kteří mají nárok opustit zemi, je ale nyní problém se na letiště vůbec dostat. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele bezpečnostních složek uvedla, že do bezpečí dosud odletělo kolem 8000 evakuovaných.

Lidé, kteří přišli o život na letišti, zemřeli následkem střelných ran nebo v tlačenicích, prohlásil tálibánský velitel, který si nepřál být jmenován. Afghánce bez práva na vycestování, kteří se stále tísní na letišti ve snaze dostat se ze země, vyzval, aby šli domů. "Nechceme na letišti nikomu ublížit," dodal člen radikálního hnutí.

Také dnes se u bran letiště ozývala střelba, po níž se davy čekajících lidí rozprchly. Podle agentury Reuters ale není jasné, zda do vzduchu stříleli bojovníci Tálibánu nebo příslušníci americké armády.

Německý generál Jens Arlt, který v Kábulu řídí evakuaci německých občanů a afghánských spolupracovníků, dnes podle agentury DPA řekl, že na místě se odehrávají "dramatické scény". "Je to tady velice, velice turbulentní. Možná v pozadí uslyšíte výstřely. Vídáme tady zoufalé pohledy Afghánců i občanů různých zemí, kteří se snaží dostat se do prostoru kábulského mezinárodního letiště," popsal při on-line tiskové konferenci Arlt.

Zástupce Tálibánu agentuře Reuters řekl, že hnutí "dodrželo slovo" a poskytuje zahraničním zemím plnou podporu při evakuaci jejich občanů. "Usnadňujeme bezpečný odchod nejen cizincům, ale i Afgháncům. Snažíme se na letišti zabránit jakýmkoli slovním či násilným střetům mezi Afghánci, cizinci a příslušníky Tálibánu," citovala jej agentura. Severoatlantická aliance už dříve uvedla, že nemá zprávy o tom, že by bojovníci Tálibánu použili proti davům u letiště násilí.

Tálibán ovládl afghánskou metropoli po bleskové ofenzivě v neděli, načež na tamním mezinárodním letišti vypukl zmatek a chaos. Zaplavily jej tisíce lidí, kteří se zoufale snažili dostat pryč ze země. Z Kábulu od té doby odletěly desítky evakuačních letů, které celkem odvezly tisíce diplomatů, humanitárních pracovníků i občanů Afghánistánu.

O složité situaci vypovídá fakt, že vyslaná letadla často musejí z Kábulu odletět poloprázdná, protože se lidé nemohou na letiště dostat. Rumunsko dnes například oznámilo, že ve středu jeho letadlo C-130 Hercules do Islámábádu dopravilo jediného člověka. "Velice obtížné bezpečnostní podmínky v Kábulu znamenaly, že se nepodařilo na letiště dostat další skupiny rumunských občanů," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu řekl, že Spojené státy jsou nyní schopné vypravit z Kábulu během 24 hodin asi dvacítku letů se stroji Boeing C-17, do nichž se vejde zhruba stovka lidí. "Je jasné, že se ani neblížíme tomu, kam bychom se ohledně počtu evakuovaných chtěli dostat," sdělil.