reklama

Americká armáda při nočním raketovém útoku v Bagdádu zlikvidovala íránského generála Solejmáního a několik dalších osob včetně člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise.

Útok vyvolal rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Íránská státní televize dnes informovala, že při americkém útoku přišlo o život deset lidí včetně pěti příslušníků íránských revolučních gard.

Expertka OSN upozornila, že cílené zabíjení "porušuje mezinárodní humanitární právo" a užití bezpilotních letounů k takovému cíli je "mimo kontext aktivního konfliktu" téměř vždy nelegální.

Callamardová také upozornila, že zabití kohokoliv dalšího mimo cíl útoku, tedy třeba rodinných příslušníků či náhodných osob v okolí, je podle zákonů na ochranu lidských práv "svévolným odepřením života a může znamenat, že stát či jednotlivec ponese trestní odpovědnost".

Zpravodajka OSN uvedla, že ačkoliv podle mezinárodního práva mohou Spojené státy v případě bezprostřední hrozby útoku podniknout vojenské kroky, americké ministerstvo obrany v dřívějším prohlášení uvedlo, že cílem nyní bylo "odradit" Írán od útoků v budoucnosti. "Budoucnost není to samé jako bezprostřední hrozba," zdůraznila.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes ovšem v televizních rozhovorech zdůrazňoval právě to, že americký zásah měl zabránit "bezprostřednímu útoku", který mohl ohrozit "desítky, pokud ne stovky amerických životů".

Ministr obrany USA Mark Esper ve čtvrtek nevyloučil, že Írán či jím podporované milice plánují další útoky. "Jsou zde nějaké náznaky, že mohou plánovat další útoky, což není nic nového - pozorujeme to už dva nebo tři měsíce," řekl Esper a doplnil, že pokud budou bližší informace o konkrétních plánech, tak Spojené státy "podniknou preventivní kroky, aby ochránily americké vojáky a životy Američanů".

reklama