Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z věznice Guantánamo byl propuštěn nejstarší vězeň, vrátil se do Pákistánu

Věznice, ilustrační fotografie.
Věznice, ilustrační fotografie.
Foto: Original Communications

Z věznice Guantánamo byl propuštěn nejstarší vězeň a dnes se vrátil do rodného Pákistánu. Pětasedmdesátiletý Sajf Ulláh Parača v americkém vězení na Kubě strávil 18 let kvůli podezření z financování teroristické organizace Al-Káida, které se ale nikdy nepotvrdilo. O propuštění muže, který vinu vždy popíral, informovalo podle BBC pákistánské ministerstvo zahraničí.

Parača byl zatčen v Thajsku necelé dva roky po teroristických útocích v USA z 11. září 2001. Přes rok pak strávil v americkém vojenském vězení v Afghánistánu, než se dostal do Guantánama, kde svého času byly stovky podezřelých z terorismu.

Pákistánského obchodníka, který dříve studoval v USA, Američané vinili z kontaktů s nejvyššími představiteli Al-Káidy včetně Usámy bin Ládina a také finanční podpory této teroristické organizace. Nikdy ho ale neobžalovaly.

Přesto se Parača domů z Guantánama, často kritizovaného organizacemi na ochranu lidských práv, mohl vrátit až po 18 letech. "Jsme rádi, že pákistánský občan zadržovaný v zahraničí se konečně znovu setkal se svou rodinou," uvedlo po jeho návratu pákistánské ministerstvo zahraničí.

V americké věznici na Kubě se stále nachází 35 vězňů. Podle BBC přitom roste tlak na amerického prezidenta Joea Bidena, aby je buď vrátil do vlasti, nebo aby už skončily jejich soudy.

Témata:  věznice U.S. Base Guantanamo 1

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 13:33

Svátek matek: Kdy je Den matek a proč se slaví?

Svátek matek, který je jedním z nejoblíbenějších svátků, je příležitostí k tomu, abychom vzdali hold ženám, které nás vychovaly a podporovaly. Tento den je oslavou mateřství, lásky, obětavosti a všeho, co matky dělají pro své děti. Ale jak a proč tento svátek vznikl, a proč je stále důležitý?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.