Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Začal soud kvůli sestřelení letu MH17: Tři Rusové a Ukrajinec obviněni z vraždy 298 lidí

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Tědně před výbuchem.
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Tědně před výbuchem.
Foto: Dutch Safety Board

Před soudem v Haagu dnes začal proces se čtveřicí mužů podezřelých z podílu na sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 před šesti lety. Tragická událost, která se odehrála 17. července 2014 nad ukrajinským územím ovládaným proruskými separatisty, si vyžádala na 300 mrtvých. Soud se koná bez přítomnosti obžalovaných, jimiž jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec.

Čtveřice, kterou zastupují právníci, čelí dle BBC obžalobě z vraždy 298 cestujících a členů posádky letouny boeing, který mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Podle prokurátorů se podíleli na převozu a instalaci rakety Buk, která letoun zasáhla, z Ruska na území ovládané na Ukrajině separatisty.

V sestřeleném letadle zahynulo 283 cestujících a 15 členů posádky. Oběťmi se stali občané deseti zemí, mezi nimiž bylo 196 Nizozemců, 43 Malajsijců a 27 Australanů.

O tom, že se proces bude konat v Nizozemsku podle nizozemského práva, rozhodl mezinárodní tým vyšetřovatelů, jehož členy byli experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny. Toto rozhodnutí padlo poté, co Rusko zabránilo ustavení speciálního tribunálu OSN.

Tito vyšetřovatelé loni v červnu z odpovědnosti za katastrofu obvinili první čtveřici podezřelých. Jde o ruské občany Igora Girkina, zvaného Strelkov, Sergeje Dubinského a Olega Pulatova a o Ukrajince ruské národnosti Leonida Charčenka. Všichni v létě 2014 zastávali vysoké funkce u proruských východoukrajinských separatistů.

Moskva nadále jakýkoli podíl na sestřelení letounu malajsijských aerolinek popírá a vinu naopak připisuje ukrajinské armádě. Zpochybňuje přitom objektivitu mezinárodního vyšetřování s poukazem na to, že bylo vedené bez ruské účasti.

Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že protileteckou raketu Buk dodali proruským vzbouřencům v Donbasu na východní Ukrajině příslušníci ruské 53. protivzdušné brigády z Kurska. Separatisté pak mohli civilní letoun sestřelit omylem.

"Mnoho lidí na tento den dlouho čekalo," uvedl na začátku řízení předsedající soudce Hendrik Steenhuis. "Soud chce říci, že si uvědomuje dopad ztráty tolika lidských životů a že způsob, jakým k tomu došlo, byl téměř nepochopitelný," dodal soudce.

Uvedl rovněž, že první dva týdny jednání budou věnovány konstatování aktuálního stavu kauzy. Soud přitom musí zjistit, zda není nutné ve vyšetřování ještě pokračovat. Rozhodnout je také třeba o dalším časovém rozvrhu soudního řízení.

Rus Pulatov, který podle vyšetřovatelů jako podplukovník ruské vojenské rozvědky velel rozvědce separatistů, prostřednictvím své advokátky Sabine ten Doesschateové vinu odmítl. "Stanovisko Olega Pulatova spočívá v tom, že v žádné míře nenese žádnou odpovědnost za zničení letu MH17 a veškeré následky. Pulatov prohlašuje, že není vinen, nijak se (na zničení letadla) nepodílel a nemá s katastrofou nic společného," prohlásila obhájkyně podle agentury Interfax. Hájit se její klient rozhodl kvůli otřesným následkům zřícení letounu. Ostatní obvinění nejsou u soudu zastoupeni ani právníky.

Podle agentury TASS soudce Steenhuis naznačil, že proces je předběžně rozplánován minimálně do konce roku 2021. Rezervovány jsou soudní místnosti pro několik bloků slyšení, které mají začít 8. června, 21. srpna a příští rok 1. října.

Témata:  sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou Nizozemí Igor Strelkov Rusko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.