Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadná britská nemoc dál mate lékaře. Trpí ji přes sto dětí, hlášení přichází i z jiných zemí

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Už zhruba u stovky dětí v Británii, které se nakazily koronavirem, odhalili lékaři zánětlivé onemocnění srovnávané s vzácnou Kawasakiho nemocí. Uvedla to dnes zpravodajská společnost BBC, podle níž by nová choroba mohla být projevem opožděné reakce imunitního systému na nákazu virem SARS-CoV-2. Vážnější komplikace se objevily jen ve velmi malém počtu případů, u většiny dětí se údajně stav po zahájení léčby začal zlepšovat.

Záhadnou chorobu u mladých pacientů s koronavirem zkoumají také experti v dalších evropských zemích a ve Spojených státech. Vedle Kawasakiho nemoci, která způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce, je přirovnávána také k syndromu toxického šoku. V americkém státě New York už umřely dvě děti a jeden mladý pacient s dosud neznámým zánětlivým onemocněním, v Londýně za podobných okolností umřel čtrnáctiletý pacient.

Vzácná nemoc má příznaky, které se často objevují u lidí, jejichž zachvácený imunitní systém se snaží bojovat s infekcí koronaviru. Patří mezi ně vysoká horečka, nízký krevní tlak, vyrážky a dušnost. Syndrom se může projevovat rovněž bolestmi břicha, zvracením a průjmem.

Spojitost mezi ním a covidem-19 zatím nebyla dokázána, podle odbornice na dětská infekční onemocnění a imunologii z vysoké školy Imperial College London Liz Whittakerové ale ve prospěch této možnosti svědčí načasování nového jevu. "Měli jsme vrchol epidemie covidu-19 a pak o tři nebo čtyři týdny později vidíme vrchol tohoto nového fenoménu, což nás vede k domněnce, že je to post-infekční fenomén," řekla. BBC vysvětluje, že zánětlivé reakce by mohly souviset s produkcí protilátek na SARS-CoV-2.

Profesor Russell Viner, který předsedá pediatrické profesní komoře Royal College of Paediatrics and Child Health, dodal, že nový syndrom je "mimořádně vzácný". U většiny nemocných dětí prý léčba zabírá, některé už mohly nemocniční péči opustit.

"Rodiče by kvůli tomu neměli bránit dětem vycházet z izolace," vzkázal Viner. Dodal, že pochopení zánětlivého syndromu by zároveň mohlo osvětlit, proč mají některé děti po nákaze koronavirem vážné problémy, "zatímco většina je nepoznačená nebo asymptomatická".

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Velká Británie lékaři

Související

Aktuálně se děje

9:50

Týden změny ve válce na Ukrajině. Spustil ho končící prezident Biden

Týden, v němž uplynulo tisíc dní od začátku plnohodnotné ruské invaze, změnil válku na Ukrajině, píše BBC. Západní země poskytly ukrajinské armádě další nové zbraně, zatímco Kreml zatím nejhlasitěji pohrozil jaderným úderem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy