"Ruské nezodpovědné nukleární vyhrožování bereme velmi vážně, ale vystrašit se tím nenecháme," řekl Scholz. Rusko nyní v souvislosti s napadením Ukrajiny často zmiňuje své jaderné zbraně. Německo podle kancléře učiní vše, aby se ruské vyhrožování jadernými údery nestalo skutečností. Zmínil, že proti použití jaderných zbraní na Ukrajině se postavila i Čína, za což čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi poděkoval.

"Dokud budou státy jako Rusko mít jaderné zbraně jako součást hrozeb, musí mít samozřejmě NATO důvěryhodný potenciál odstrašení, aby nemohlo být vydíráno," řekl Scholz. Německo se chce podle kancléře na budování vojenské síly NATO podílet, proto si v nadcházejících letech pořídí 35 amerických stíhaček F-35.

Tyto moderní stroje páté generace F-35 od americké firmy Lockheed Martin je obtížné zachytit na radaru a mohou také nést jaderné bomby. Berlín sice nevlastní jaderné zbraně, ale v rámci závazků Severoatlantické aliance slíbil provozovat letouny, které tyto zbraně mohou nést. Tento závazek dnes Scholz opětovně potvrdil.

Scholz v projevu odsoudil ruský vpád na Ukrajinu a řekl, že Rusko nemůže tuto válku vyhrát. "A také ji na bojišti nevyhraje," řekl. Dodal, že ruské raketové údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu nejsou nic jiného než zoufalou taktikou spálené země. Německo proto podle kancléře nyní hledá další možnosti, jak Ukrajině pomoci, obzvláště pak s protivzdušnou obranou.