Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdravotník sám léčil své příbuzné s koronavirem, vybudoval si domácí JIP

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Řecký zdravotník Gabriel Tachtatzoglu se v listopadu natolik obával nedostatku zdravotní péče pro pacienty s covidem-19 v severořecké Soluni, že si raději v přízemí svého rodinného domu vybudoval improvizovanou jednotku intenzivní péče. Poskytl v ní pak zdravotní péči své koronavirem infikované ženě, jejím rodičům a švagrovi, napsala dnes agentura AP.

Druhé největší řecké město bylo jedním z nejvíce postižených v zemi koronavirovou nákazou a jednotky intenzivní péče se pacienty s covidem-19 rychle plnily. Nemocné, jejichž stav vyžadoval urgentní přijetí na jednotky intenzivní péče, zdravotníci převáželi do jiných částí Řecka.

#Greek nurse erects ICU at home to treat relatives with virus #Thessaloniki#Covid_19https://t.co/eQVPBKxhIL

— Costas Kantouris (@CostasKantouris) December 30, 2020

Tachtatzoglu pracuje jako zdravotní bratr na JIP v nemocnici v Soluni. Kvůli rodině s pozitivními testy byl však v karanténě a do práce nemohl. "Pracuji na jednotce intenzivní péče dvacet let a nechtěl jsem vystavit příbuzné psychické zátěži z odloučení. Navíc zdravotní systém čelil už tak velkému tlaku," popsal Tachtatzoglu agentuře AP své důvody, proč se rozhodl o příbuzné postarat sám.

Připravil se i na variantu, že by se jejich zdravotní stav zhoršil. Vypůjčil si mimo jiné monitorovací a kyslíkové přístroje a ve svém domě, který se nachází asi 30 kilometrů od Soluně, vybudoval vlastní jednotku intenzivní péče. Zároveň improvizoval, například držák pro infuzi vytvořil ze stojanu na klobouky. Ten v jednu chvíli držel čtyři vaky s antibiotiky, hydratačním roztokem a léky na snížení horečky, popisuje AP.

Když se staral o nemocné příbuzné, denně jejich stav konzultoval s lékaři ve své domovské přetížené nemocnici. Do zdravotnického zařízení je byl podle svých slov připraven dopravit, pokud by potřebovali připojit k plicnímu ventilátoru. Otázkou, zda je odvézt do nemocnice, se zaobíral neustále. "Místy jsem byl zoufalý a měl jsem opravdu strach, že je ztratím," svěřil se agentuře.

Nakonec se všichni uzdravili. Koronavirem se však v jednu chvíli nakazil samotný Tachtatzoglu. "Když jsem o ně pečoval, tak jsem dodržoval preventivní opatření. Ale neměl jsem osobní ochranné pomůcky, které máte v nemocnicí. Tak jsem pravděpodobně onemocněl," přemýšlí.

Jeho rodina je přesvědčena, že svou neobvyklou péčí jim zachránil život. "Kdybychom se dostali do nemocnice, tak nevím, kde bychom skončili. Ale díky mému zeti se to nestalo," podotkla Tachtatzogluova tchyně Polychoni Stergiuová.

Více než desetimilionové Řecko hlásilo v první vlně pandemie jedny z nejnižších denních přírůstků případů koronaviru v Evropě. S příchodem chladnějšího počasí však počty infikovaných i úmrtí spojených s koronavirem začaly v zemi prudce růst. Zatímco na začátku října Řekové evidovali 393 zemřelých s covidem-19 od začátku pandemie, poslední prosincové úterý jich registrovali už 4730, poznamenala AP.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Řecko

Související

Aktuálně se děje

12:12

Jan Kraus prozradil, co mu lidé psali v začátcích talk show. Nebylo to hezké

Dvacet let moderuje Jan Kraus na některé z českých televizních stanic svou talk show, která je stále populární. Spousta lidí si ostatně pustila i výroční epizodu, kde se moderátor zpovídal ze svých dojmů ve společnosti hvězdných hostů. Kraus dokonce zavzpomínal na nevybíravé reakce lidí během jeho začátků. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy