reklama

Druhé největší řecké město bylo jedním z nejvíce postižených v zemi koronavirovou nákazou a jednotky intenzivní péče se pacienty s covidem-19 rychle plnily. Nemocné, jejichž stav vyžadoval urgentní přijetí na jednotky intenzivní péče, zdravotníci převáželi do jiných částí Řecka.

Tachtatzoglu pracuje jako zdravotní bratr na JIP v nemocnici v Soluni. Kvůli rodině s pozitivními testy byl však v karanténě a do práce nemohl. "Pracuji na jednotce intenzivní péče dvacet let a nechtěl jsem vystavit příbuzné psychické zátěži z odloučení. Navíc zdravotní systém čelil už tak velkému tlaku," popsal Tachtatzoglu agentuře AP své důvody, proč se rozhodl o příbuzné postarat sám.

Připravil se i na variantu, že by se jejich zdravotní stav zhoršil. Vypůjčil si mimo jiné monitorovací a kyslíkové přístroje a ve svém domě, který se nachází asi 30 kilometrů od Soluně, vybudoval vlastní jednotku intenzivní péče. Zároveň improvizoval, například držák pro infuzi vytvořil ze stojanu na klobouky. Ten v jednu chvíli držel čtyři vaky s antibiotiky, hydratačním roztokem a léky na snížení horečky, popisuje AP.

Když se staral o nemocné příbuzné, denně jejich stav konzultoval s lékaři ve své domovské přetížené nemocnici. Do zdravotnického zařízení je byl podle svých slov připraven dopravit, pokud by potřebovali připojit k plicnímu ventilátoru. Otázkou, zda je odvézt do nemocnice, se zaobíral neustále. "Místy jsem byl zoufalý a měl jsem opravdu strach, že je ztratím," svěřil se agentuře.

Nakonec se všichni uzdravili. Koronavirem se však v jednu chvíli nakazil samotný Tachtatzoglu. "Když jsem o ně pečoval, tak jsem dodržoval preventivní opatření. Ale neměl jsem osobní ochranné pomůcky, které máte v nemocnicí. Tak jsem pravděpodobně onemocněl," přemýšlí.

Jeho rodina je přesvědčena, že svou neobvyklou péčí jim zachránil život. "Kdybychom se dostali do nemocnice, tak nevím, kde bychom skončili. Ale díky mému zeti se to nestalo," podotkla Tachtatzogluova tchyně Polychoni Stergiuová.

Více než desetimilionové Řecko hlásilo v první vlně pandemie jedny z nejnižších denních přírůstků případů koronaviru v Evropě. S příchodem chladnějšího počasí však počty infikovaných i úmrtí spojených s koronavirem začaly v zemi prudce růst. Zatímco na začátku října Řekové evidovali 393 zemřelých s covidem-19 od začátku pandemie, poslední prosincové úterý jich registrovali už 4730, poznamenala AP.

reklama