Starosta města Ičiró Macui lidi vyzývá, aby dodržovali odstup od ostatních. Jeho poznámka o nevhodném ženském způsobu nákupů se ale nesetkala se souhlasem, píše Reuters.

"Když nakupuje žena, trvá jí to, váhá nad tím a oním," řekl. Podle něj by bylo lepší, kdyby na nákupy nyní chodili muži, protože "se chopí zboží, které měli nakoupit, a jdou". Šestapadesátiletý Macui si myslí, že se tak spíš lidé v obchodech vyhnou bližšímu kontaktu.

Na setkání s novináři připustil, že někdo může jeho výrok považovat za necitlivý, v jeho rodině to prý ale platí.

Mnozí uživatelé sociálních sítí jsou toho názoru, že se dotkl jak žen, tak mužů. Jeden napsal, že je starostův komentář dokladem "předsudků vůči ženám" a že "je spousta nerozhodných mužů a hbitých žen".

"Myslí si snad, že zákazníci rádi tráví čas nákupem? Přemýšlejí o tom, co se bude vařit, a o cenách," napsal jiný.

Macui neuspěl ani s doporučením, aby na nákup nechodili oba partneři naráz. Jeden z uživatelů twitteru si myslí, že politici nepřemýšlejí o tom, co obnáší vedení domácnosti a péče o děti.

Japonsko má velké procento vzdělaných žen, a přesto se mezi 153 státy řadí na 121. místo co do nerovnosti mezi muži a ženami. Přispívá k tomu zejména malý počet žen v nejvyšších politických funkcích.

V japonských domácnostech podle listu The Guardian převládá tradiční rozdělení rolí, za péči o děti a domácnost odpovídají ženy.