Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ženy nakupují příliš pomalu? Výrok politika vyvolal bouři na internetu

Obchody, ilustrační fotografie
Obchody, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Starosta japonské Ósaky vyvolal na sociálních sítích bouři nevole svým tvrzením, že ženy na nákupu tráví zbytečně dlouhý čas a v době koronaviru a nutnosti dodržovat odstup by raději měli nakupovat muži. Prefektura Ósaka má do dneška 1500 případů koronaviru a po Tokiu je nejzasaženějším japonským regionem.

Starosta města Ičiró Macui lidi vyzývá, aby dodržovali odstup od ostatních. Jeho poznámka o nevhodném ženském způsobu nákupů se ale nesetkala se souhlasem, píše Reuters.

"Když nakupuje žena, trvá jí to, váhá nad tím a oním," řekl. Podle něj by bylo lepší, kdyby na nákupy nyní chodili muži, protože "se chopí zboží, které měli nakoupit, a jdou". Šestapadesátiletý Macui si myslí, že se tak spíš lidé v obchodech vyhnou bližšímu kontaktu.

Na setkání s novináři připustil, že někdo může jeho výrok považovat za necitlivý, v jeho rodině to prý ale platí.

Mnozí uživatelé sociálních sítí jsou toho názoru, že se dotkl jak žen, tak mužů. Jeden napsal, že je starostův komentář dokladem "předsudků vůči ženám" a že "je spousta nerozhodných mužů a hbitých žen".

"Myslí si snad, že zákazníci rádi tráví čas nákupem? Přemýšlejí o tom, co se bude vařit, a o cenách," napsal jiný.

Macui neuspěl ani s doporučením, aby na nákup nechodili oba partneři naráz. Jeden z uživatelů twitteru si myslí, že politici nepřemýšlejí o tom, co obnáší vedení domácnosti a péče o děti.

Japonsko má velké procento vzdělaných žen, a přesto se mezi 153 státy řadí na 121. místo co do nerovnosti mezi muži a ženami. Přispívá k tomu zejména malý počet žen v nejvyšších politických funkcích.

V japonských domácnostech podle listu The Guardian převládá tradiční rozdělení rolí, za péči o děti a domácnost odpovídají ženy.

Témata:  Japonsko ženy nákupy obchody

Aktuálně se děje

14. července 2024 20:33

Česká policie promluvila o možných opatřeních v reakci na atentát na Trumpa

Neúspěšnému sobotnímu atentátu na bývalého prezidenta a nynějšího kandidáta Donalda Trumpa věnuje pozornost i česká policie. Potvrdila to v neděli na sociální síti X. Incident analyzují zejména příslušníci ochranné služby, která má na starosti ochranu chráněných osob.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy