Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvuky rudé plany? Rover NASA pro misi na Mars jde do finále

Tmavé čáry na příkrém svahu kráteru Garni na Marsu označují místa, kudy podle NASA i v současnosti proudí voda v tekutém stavu. Snímek pořídila sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).
Tmavé čáry na příkrém svahu kráteru Garni na Marsu označují místa, kudy podle NASA i v současnosti proudí voda v tekutém stavu. Snímek pořídila sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Washington - Vozítko agentury NASA, s pracovním názvem 2020 Mars, míří v přípravách na svou misi do finální projektové a stavební fáze.

Pokud vše půjde podle plánu, šestikolový robot odstartuje v srpnu 2020 a přistane v únoru 2021 na místě, které ještě bude určeno. Pak bude dva roky zkoumat povrch Marsu, napsal server Space.com.

"Až tam budeme, realizujeme hlavní vědecký cíl této mise - pátrat po známkách života," říká projektový vědec mise Mars 2020 Kenneth Farley z Kalifornského technického institutu v Pasadeně.

Dnešní marsovský povrch je studený, suchý a plný radiace, ale ne vždy tomu tak bylo. Například robotický rover NASA Curiosity objevil, že v obřím kráteru, kde přistál, byl před miliardami let možná obyvatelný jezerní systém. Takže vozítko 2020 Mars bude pomocí několika ze svých sedmi vědeckých přístrojů zkoumat stopy někdejšího - nikoli současného - života na Marsu.

"Mars 2020 je teprve prvním krokem v případné operaci více misí, při níž by byly z Marsu na Zemi přepraveny pečlivě vybrané vzorky," uvedl Geoffrey Yoder, jeden z vedoucích pracovníků americké vesmírné agentury ve Washingtonu.

Představitelé NASA rovněž uvádějí, že rover 2020 Mars bude vybaven přístrojem MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resources Utilization Experiment), který bude vyrábět kyslík z marsovské atmosféry, bohaté na oxid uhličitý. Předvede tak technologii, kterou příští výzkumníci budou moci na rudé planetě využít.

Poprvé uslyšíme zvuky Marsu

Vozítko 2020 Mars bude z velké části vycházet z Curiosity, což umožní ušetřit peníze na vývoj a výrobu dílů. Mise Curiosity stála 2,5 miliardy dolarů (přes 61 miliard korun) a NASA chce, aby náklady roveru 2020 Mars se pohybovaly kolem 1,9 miliardy dolarů.

Využit bude i přistávací systém s padákem a jeřábem, který v srpnu 2012 bezpečně spustil Curiosity na povrch Marsu. U nového přístroje se počítá s určitými vylepšeními, jež umožní lepší navigaci a přesnější přistání.

Sestup a přistání budou navíc zdokumentovány dosud nevídaným způsobem, a to díky údajům získaným řadou optických přístrojů a také mikrofonem. "Veřejnost tak bude mít velkou příležitost poprvé slyšet zvuky Marsu. A vědci získají užitečné technické informace," řekl náměstek projekčního ředitele v JPL Matt Wallace.

Témata:  Mars 1 NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.