Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Mexiku byl objeven vodní tunel z doby Mayů. Vede až do "pekla"

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Mexiko - V lokalitě Palenque na jihu Mexika archeologové narazili na podzemní vodní tunel vybudovaný pod Chrámem nápisů, ve kterém je i hrobka mayského vladaře Pakala.

Ruiny města Palenque patří k nejimpozantnějším mayským památkám. Leží v jihomexickém státě Chiapas a ve výšce téměř 3000 metrů nad mořem.

Zdroj: YouTube

Vedoucí výzkumu archeolog Arnoldo González Cruz uvedl, že výzkumníci věří, že hrobka a chrám byly nad vodním zdrojem vybudovány záměrně, a to mezi léty 683 a 702 našeho letopočtu. Tunel vedl vodu pod pohřební komorou a umožnil Pakalovu duchovi cestovat do podsvětí.

Pozornost odborníků se soustředila i na řezbami zdobený sarkofág, do kterého byl Pakal uložen a o němž si někteří mylně myslí, že zobrazuje mayského vladaře, jak sedí ve vesmírné lodi. González však vysvětlil, že nápisy nalezené v hrobce říkají v překladu toto: "bůh povede zemřelé do podsvětí, ponoří je do vody, takže tam budou přijati."

Témata:  Mexiko Mayové archeologové

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.