Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prstence Saturnu se ohýbají? NASA zachytila podivný úkaz

Podivné zahnutí prstenců Saturnu (autor: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)
Podivné zahnutí prstenců Saturnu (autor: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)
Foto: NASA

Washington – Když se podíváte pozorně na fotografii níže, uvidíte něco velmi zvláštního. Vzdálené prstence, které projdou za planetou, se podivně ohnou. Jak se to může stát?

Tahle fotografie ohnutí prstenců A a F byla vyfocena sondou Cassini z velké vzdálenosti již před měsícem. NASA až dnes snímky zveřejnila a přidala rovnou vysvětlení, jak píše server Gizmodo. Ve skutečnosti se neohýbají, jen se jedná o optický klam, za který může velká jasnost prstenců.

Saturnův prstenec pohltí velmi značné množství světla. I když je většina pohlcena atmosférou, stává se velmi často, že světlo projde atmosférou. Atmosféra se pak změní na obří čočku a ohne světlo. Ve výsledku to pak vypadá, že se Saturnův prstenec ohýbá, ve skutečnosti je ale rovný.

Prstence Saturnu mají celkový průměr neuvěřitelných 420 tisíc kilometrů, tlusté jsou ale jen několik stovek metrů. Tvoří je ledové úlomky prachu a kamení s průměrem maximálně několik metrů.

Témata:  Saturn vesmir

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.