Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci z Brna dokončili projekt, který sleduje klimatické změny v krajině

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pavel Němčák, npsumava.cz

Brno - Vědci dokončili projekt, který sleduje klimatické změny v krajině. Výsadba dřevin, budování nízkoenergetických budov, využívání obnovitelných zdrojů nebo zakládání zelených střech a zadržování odtoku přívalových srážek jsou podle nich možnými cestami, jak zmírnit klimatické extrémy ve městech.

Vyplývá to z dvouletého průzkumu brněnských odborníků, na kterém se podílela Mendelova univerzita v Brně.

Vědci vybrali tři objekty na hranicích různých ekosystémů - jeden na horní hranici lesa v Hrubém Jeseníku, druhý na dolní hranici lesa v prostoru Pouzdřanské stepi a třetí ve městě, kterým je Otevřená zahrada Nadace Partnerství v centru Brna. Vědci měřili teplotu vzduchu a půdy, vlhkost půdy nebo výpar, důležitý pro výzkum prostředí ve městech.

Například v Brně mohli pozorovat odezvu vegetace na počasí a chování energeticky pasivních i klasických budov. Vědci v těchto budovách sledovali spotřebu energií, vody, výrobu tepla a elektrické energie.

Podle vědců je pozitivní vliv vegetace na utváření příznivého klimatu doložitelný řadou dat. Podle Petra Maděry z Mendelovy univerzity například za horkého počasí loni stromy spotřebovaly takřka polovinu tepla, které na ně dopadalo. "Polovina tak nebyla použita na ohřátí povrchu, který stromy kryjí," uvedl Maděra. Je proto jasné, že stromy přispívají k ochlazení okolního prostředí.

Témata:  vědci počasí příroda

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 19:03

Jaromír Jágr prolomil mlčení o své absenci na ledě. Řeší jen jeden problém

Údajně poslední sezónu Jaromíra Jágra v profesionální hokejové kariéře provázejí nečekané potíže. Jágr ze zdravotních důvodů už před měsícem vypadl ze sestavy. Vyjadřovat se však ke svým problémům dlouho nechtěl. Mlčení nakonec prolomil. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.