Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kbelíková výzva měla smysl. Vědci hlásí význámný objev

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Londýn - Vědcům se podařilo identifikovat nový gen NEK1, který je spojen s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). K objevu přispěla také kbelíková výzva.

V létě 2014 více než 17 milionů lidí nahrálo na facebook svá "kbelíková videa", včetně mnoha celebrit, a vyzývali ostatní k zapojení do této akce. Výzvy shlédlo asi 440 milionů lidí po celém světě.

Cílem nepřehlédnutelné kampaně bylo získat peníze na výzkum ALS, což je onemocnění mozku způsobující degeneraci a ztrátu buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Pacient posléze znehybní při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nejsou dosud zcela známy.

"Kbelíková kampaň" vynesla od lidí 115 milionů dolarů. Tuto výzvu sice někteří kritizovali jako hloupost, ale dokázala získat finanční prostředky pro šest vědeckých projektů.

Expertům se nově podařilo identifikovat nový gen spojený s tímto onemocněním - NEK1. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise Nature Genetics a jde o dosud největší studii k dědičné ALS. To, že se podařilo rozpoznat vliv genu NEK1 na ALS umožní nyní vědcům vyvinout vhodný způsob genové terapie.

Témata:  vědci nemoc Facebook

Související

Aktuálně se děje

12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.