Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci objevili na dně moře podivnou zářicí kouli. Našli nový živočišný druh? +VIDEO

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Sacramento - Zatímco svět loví Pokémony, vědci stále pokračují ve snaze najít nové formy života. Tým mořských biologů pročesával mořské dno u pobřeží jižní Kalifornie a narazil na něco vskutku záhadného. Mezi běžnými mořskými živočichy se objevila zářící purpurová koule. A co je nejlepší, vědci nemají absolutně tušení, co by tato věc mohla být.

Vědci z Ocean Exploration objevili na mořském dnu podivné fialové klubíčko, které mezi výzkumníky vyvolalo obrovský rozruch. A přitom vše začalo zcela nevinně, když pomocí dálkového podvodního vozidla zkoumali obyčejný korál.

Zdroj: YouTube

Na videu jde vidět, že vědci rozhodně nemají nudnou práci. Naopak, výzkumníci teď stojí před velkou výzvou, protože by se dost dobře mohlo jednat o zcela nový živočišný druh. Dokonce pro věc už vymýšleli názvy jako například Blobus Purpilis.

Samozřejmě přišly i první spekulace o tom, co je zářící koule vlastně zač. Tým vědců uvažuje o dvou variantách, mohlo by se jednat o mořského bezobratlovce nebo nějaký druh vaječného vaku obsahující embryo. "Jsem zmatený, nemám nejmenší tušení co by to mohlo být, nemůžu ani hádat," připouští jeden z výzkumníků. Další vědec přemýšlí, jestli by se nemohlo jednat o vajíčko nějakého podmořského pavouka.

Na videu můžeme vidět, že ne jen pro vědce je zářivé klubíčko záhadou. Pohrát si přišel i krab. Avšak ihned po tom, co kraba zábava omrzela a odešel, vědci začali s výlovem záhadné věci. Použili speciální sací trubici, kterou kouli nasáli a nyní je na řadě analýza tohoto unikátního objevu.

Není žádným tajemstvím, že podobné výzkumy trvají řadu let, takže nám nezbývá než čekat, jaké ovoce výzkum přinese.

Témata:  vědci podmořský svět objev moře

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 15:29

Jaromír Soukup a vážné podezření. Tohle se musí vysvětlit

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.