Muž žil celý život bez mozku. Nikdo si toho nevšiml
Nad některými objevy zůstává rozum stát. Takovýmto objevem je rozhodně i informace, že úředník žijící ve Francii postrádá svůj mozek.
Nad některými objevy zůstává rozum stát. Takovýmto objevem je rozhodně i informace, že úředník žijící ve Francii postrádá svůj mozek.
Fosfor je jedním z důležitých chemických prvků. Před 350 lety ho náhodou objevil alchymista Hennig Brand, který se pokoušel vytvořit kámen mudrců. Jeho světové zásoby však pomalu ubývají a mezi vědci se mluví o „fosforovém vrcholu“. A prozatím není jasné, jakým způsobem budeme schopni jeho nedostatek nahradit.
Vědci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty UK a Geologického ústavu AV ČR oznámili ve vědeckém časopise Nature Plants zajímavý objev. Depozitáře Národního muzea více než století ukrývali sopečné uloženiny se zbytkem suchozemské rostliny. Jak se ukázalo, jde o nejstarší rostlinu na světě.
Zakrnělé přední končetiny jednoho z největších zabijáků v dějinách byly zřejmě více užitečné, než se doposud předpokládalo.
Světové paleontology zaujal objev lebky mláděte Diplodoca, kterému dali jméno Andrew. Bohužel z Andrewova těla se toho mnoho nedochovalo. Jeho lebka byla nalezena v Montaně, kde byly nalezeny fosílie i jiných dinosaurů. Lebka samotná však umožnila vědcům získat nové poznatky.
Leonardo da Vinci patří mezi nejznámější umělce, ale jeho záběr byl podstatně širší. Byl to opravdový ideál renesančního člověka – vzdělaný, novátorský, s univerzálními zájmy, nebojící se pro vědění překročit i církevní zákony. A hlavně ve všem, na co sáhl byl prakticky geniální. Rozhodně to platí o jeho představivosti, protože jeho nápady předběhly svou dobu nejen o desetiletí, ale rovnou o celá staletí.
Rok 2017 byl plný podivných objevů. Některé byly skutečné a změnili část historie lidstva. Jiné byly bizarní a daly by se klasifikovat jako konspirační teorie. Jaký byl z pohledu nových objevů a vědy uplynulý rok? Přinášíme jich celkem 8. Čtyři z nich jsou naprosto pravdivé, další 4 se zakládají spíš na žertu než na skutečnosti.
Washington - Američtí vědci přišli na další důvod, proč vznikají nádorová onemocnění. Podle nich za tím může stát snížení úrovně BMAL1 proteinu v lidském těle. Tento protein reguluje denní rytmy, pokud je ho nedostatek, dochází k intenzivnímu růstu nádorů. Studie byla publikována na stránkách časopisu Nature Research.
Objev, nad kterým si archeologové lámou hlavu a nedovedou si jej vysvětlit. Při nedávném výzkumu v provincii Shandong ve východní části Číny byly nalezeny v poměru k tehdejším obyvatelům extrémně velké ostatky. Tehdejší lidé si museli připadat jako kdyby potkali obra.
Sacramento - Zatímco svět loví Pokémony, vědci stále pokračují ve snaze najít nové formy života. Tým mořských biologů pročesával mořské dno u pobřeží jižní Kalifornie a narazil na něco vskutku záhadného. Mezi běžnými mořskými živočichy se objevila zářící purpurová koule. A co je nejlepší, vědci nemají absolutně tušení, co by tato věc mohla být.
Washington – Učili jste se ve škole, že voda má tři skupenství, pevné, kapalné a plynné? To, co se zdálo být jasnou skutečností, nyní díky novému objevu už zřejmě neplatí. S odkazem na Ministerstvo energetiky Spojených států amerických a výzkum vědců z Národních laboratoří Oak Ridge to uvedl server Phys.org
Londýn – Vesmír je plný záhad a navzdory nejmodernější technice lidé stále mnoho o jeho tajemstvích nevědí. Důkazem může být i nový objev vědců, kteří našli doposud neznámou galaxii, která obíhá naši Mléčnou dráhu. Informoval o tom server Huffington Post.
Tokio – Japonským vědcům se při zkoumání meteoritu, který před 135 lety spadl na Austrálii, podařilo objevit nový minerál. Jedná se o poslední ze skupiny minerálů s vysokou hustotou, které by měly tvořit většinu zemské kůry a svrchního pláště. Informoval o tom server Science News.
Londýn – Rakovina prsu patří k nejčastějším typům rakoviny u žen, a ačkoliv má vysoké procento přežití, její léčba vyžaduje chemoterapii a může být velmi náročná. Studie financovaná Velkou Británií ale přinesla nečekané výsledky: vědci podle ní odhalili kombinaci léků, která u některých žen dokázala rakovinu prsu typu HER2+ vyléčit během 11 dní. Informoval o tom deník The Guardian.
17. ledna 2025 21:33
17. ledna 2025 20:22
17. ledna 2025 19:34
17. ledna 2025 18:12
17. ledna 2025 16:44
17. ledna 2025 16:23
17. ledna 2025 16:16
17. ledna 2025 15:29
17. ledna 2025 14:46
17. ledna 2025 14:08
17. ledna 2025 13:53
17. ledna 2025 13:34
17. ledna 2025 13:14
Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy.
Zdroj: Jan Hrabě
Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.