Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový minerál byl objeven ve spadlém meteoritu. Zatím nemá jméno

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Tokio – Japonským vědcům se při zkoumání meteoritu, který před 135 lety spadl na Austrálii, podařilo objevit nový minerál. Jedná se o poslední ze skupiny minerálů s vysokou hustotou, které by měly tvořit většinu zemské kůry a svrchního pláště. Informoval o tom server Science News.

Vědci uvádí, že nově objevený minerál, který je druhem majoritu, by se mohl nacházet zejména v klesajících tektonických deskách. Jeho zkoumání by pak mohlo pomoci objasnit procesy, které v zemi probíhají.

K prvnímu umělému vytvoření tohoto minerálu došlo v roce 1985, ale až dosud se vědcům nepodařilo ho najít v přírodě.

Naotaka Tomioka z japonského Institutu Kochi se svými kolegy zatím nepojmenovaný minerál objevil v meteoritu, který na Zemi dopadl v 18. století. Jedná se přitom o zrníčka o velikosti 0,5 mikrometru. Podle vědců ke vzniku minerálu došlo při vesmírné srážce dvou meteoritů při relativní rychlosti 2 km/s.

Témata:  vědci meteority objev

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 14:46

Není to tak, jak se píše. Michal David prozradil, co ví o stavu Leona Tsoukernika

Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.