Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Voda nemá tři skupenství, zjistili vědci v USA

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Washington – Učili jste se ve škole, že voda má tři skupenství, pevné, kapalné a plynné? To, co se zdálo být jasnou skutečností, nyní díky novému objevu už zřejmě neplatí. S odkazem na Ministerstvo energetiky Spojených států amerických a výzkum vědců z Národních laboratoří Oak Ridge to uvedl server Phys.org

Server vysvětluje, že s pomocí rozptylování neutronů a počítačových modelů vědci u vody odhalili nové a neobvyklé chování, které neodpovídá ani jednomu z dosud známých skupenství.

Jde o molekuly vody v minerálu berylu, které jsou uvnitř šestiúhelníkových extrémně malých kanálků, které mají průměr 5 angstromů, což je jedna miliardtina metru. Tato voda se nachází v takzvaném tunelujícím stavu.

Tento stav lze popsat pouze s pomocí kvantové mechaniky a v našem běžném světě nemá obdoby. Částice totiž v tomto stavu prochází potenciálovou bariérou, která má energii vyšší než samotná částice.

Díky objevu tohoto skupenství vody by podle serveru vědci měli být schopni lépe popsat chování vody ve velmi stísněných prostorách.

Lawrence Anovitz, spoluautor studie, uvedl: „Tento objev představuje nový základ pro naše chápání toho, jak se voda chová a jak využívá energii. Je také zajímavé si představit, že molekuly vody ve vašem prstýnku s akvamarínem nebo smaragdem, což jsou modré a zelené varianty berylu, provádějí stejný pohyb kvantového tunelování, jaký jsme viděli při našem experimentu.

Témata:  vědci objev voda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 14:46

Není to tak, jak se píše. Michal David prozradil, co ví o stavu Leona Tsoukernika

Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.