Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střed naší galaxie je stále zahalen tajemstvím, vědci se nyní znovu přiblížili odpovědi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Windhoek – Střed naší galaxie je fascinujícím i tajemným místem. Observatoř H.E.S.S. v Namibii, kterou provozuje 42 institucí ze 12 různých států, přes deset let soustředila své zkoumání právě na toto místo a získaná data vědcům poskytla neobvyklý pohled na obrovskou černou díru, která se ve středu galaxie nachází. Informoval o tom server Science Daily.

Na Zemi neustále dopadá takzvané kosmické záření, které se skládá zejména z protonů, elektronů a jader atomů hélia. Jak server vysvětluje, kosmické záření má elektrický náboj a je tak odrážen mezihvězdnými magnetickými poli. To značně ztěžuje určení původu tohoto záření.

„Kosmické záření ale interaguje se světlem a plyny v blízkosti jejich zdroje, v důsledku čehož vzniká gamma záření. Gamma záření se pohybuje po přímce a není odráženo magnetickými poli, takže je možné ho vysledovat zpět k jeho původci," vysvětluje dále server. Právě na detekci tohoto záření a sledování jeho původu se soustředí observatoř H.E.S.S. (High Energy Stereoscopic System).

Již dříve bylo zjištěno, že kosmické záření o energii do 100 teraelektrovoltů vzniká například z pozůstatků supernov a v mlhovinách kolem pulsarů. Měření ale naznačila, že by měl ve vesmíru být i zdroj záření o energii až jednoho petaelektronvoltu.

Údaje z observatoře H.E.S.S. nyní naznačily, že by tímto zdrojem mohla být obrovská černá díra, která se nachází ve středu naší galaxie. Jednalo by se tak o kosmický urychlovač částic, který dokáže částice urychlit na energetické hodnoty stokrát vyšší, než jsou vědci schopni v člověkem postaveném urychlovači na Zemi.

Témata:  vesmir galaxie astronomie

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.