Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec nepřesných navigací? Rusko a Čína mají společný plán

Shanghai Tower
Shanghai Tower
Foto: Qilei Cai

Moskva - Rusko ve spolupráci s Čínou slibuje konec nepřesných navigací. Obě země chtějí spolupracovat na tvorbě společného systému nové, vysoce přesné navigace.

Upozornila na to ruská média s odkazem na zástupce generálního konstruktéra společnosti Ruské kosmické systémy (RKS) Grigorije Stupaka.

"Nyní probíhají jednání s Čínou. Koncem října 2016 se má konat v Shanghai další setkání, na němž se budou projednávat perspektivy a další kroky ve vytváření společného systému vysoce přesné navigace", řekl Stupak.

Podle konstruktéra se obě země snaží o zlepšení určování polohy s přesností na jeden metr. K dosažení takové přesnosti v určení polohy v krajině je ale potřeba rozšířit současnou ruskou a čínskou pozemní síť stanic takzvaného systému diferenciální kontroly a monitoringu (SDKM).

"Prvním krokem bude umístění tří ruských stanic na území Číny a tří čínských na území Ruska, v Irkutsku, na Kamčatce a u Moskvy," prozradil dále Stupak.

Podle něj se plánuje i další umístění 46 pozemních stanic SDKM na území Ruska a dalších osmi na území hraničícím s Ruskem.

Témata:  Rusko Čína navigace

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.