Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sonda Rosetta po 12 letech ukončila misi. Přistála na kometě

Modul Philae poslal z komety  67P/Čurjumov-Gerasimenko první snímky
Modul Philae poslal z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko první snímky
Foto: ESA **www.esa.int**

Darmstadt - Sonda Rosetta dnes po poledni SELČ ukončila více než 12 let trvající misi v hlubokém vesmíru, když přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko.

Sonda Evropské vesmírné agentury (ESA) podle předpokladů dosedla na povrch vesmírného tělesa poměrně malou rychlostí, a proto byl dopad spíše měkčí.

Stalo se tak už přibližně ve 12:40 SELČ, ale s potvrzením bylo nutné počkat, protože komunikace s Rosettou měla vzhledem k velké vzdálenosti od Země čtyřicetiminutové zpoždění. Ve 13:19 SELČ signál odumřel.

Rosetta ale ani na své "poslední cestě" nepřestala pracovat úplně a poslala další data i fotky kolem vybraného místa přistání.

Témata:  sonda Rosetta ESA vesmir

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.