Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Život přišel z vesmíru? Kometa 67P odhalila klíčové prvky k životu

Modul Philae poslal z komety  67P/Čurjumov-Gerasimenko první snímky
Modul Philae poslal z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko první snímky
Foto: ESA **www.esa.int**

Paříž - Klíčové prvky, které jsou potřeba ke složení DNA a buněčných membrán, jako třeba jednoduché aminokyseliny glycinu a fosforu kyseliny byly objeveny na kometě 67P. Ta byla vybrána jako k pozorování sondou Rosetta.

O tom, že voda a organické molekuly byly na Zemi přineseny z vesmíru na různých objektech, se už dlouhou dobu diskutuje. Nový objev by ale mohl přinést nové světlo a dát trochu za pravdu těm, kteří si stáli za tím, že život přišel z asteroidů.

Sonda Rosetta už dokázala prokázat, že na kometě 67P je složení vody velmi odlišné od té na Zemi. Nyní pro změnu ukázala, že komety mohly hrát roli v přinesení určitých prvků potřebných k životu na Zemi.

Jedná se o první zjištění, kdy byly ve vesmíru objeveny molekuly aminokyselin. Pro jistotu se měření provedlo několikrát, aby se vyloučilo pozemní znečištění, jak informuje server sciencedaily.com.

"Prokázaly jsme, že komety můžou být cisternou pro převoz primitivního materiálu po sluneční soustavě. To, jak se tyto životně důležité prvky dostaly na Zemi, je jedním z hlavních cílů mise Rosetta a my jsme velmi potěšení tímto výsledkem," řekl Matt Taylor, vědec ESA, který se sondou pracuje.

Témata:  komety sonda Rosetta

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.