Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Život přišel z vesmíru? Kometa 67P odhalila klíčové prvky k životu

Modul Philae poslal z komety  67P/Čurjumov-Gerasimenko první snímky
Modul Philae poslal z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko první snímky
Foto: ESA **www.esa.int**

Paříž - Klíčové prvky, které jsou potřeba ke složení DNA a buněčných membrán, jako třeba jednoduché aminokyseliny glycinu a fosforu kyseliny byly objeveny na kometě 67P. Ta byla vybrána jako k pozorování sondou Rosetta.

O tom, že voda a organické molekuly byly na Zemi přineseny z vesmíru na různých objektech, se už dlouhou dobu diskutuje. Nový objev by ale mohl přinést nové světlo a dát trochu za pravdu těm, kteří si stáli za tím, že život přišel z asteroidů.

Sonda Rosetta už dokázala prokázat, že na kometě 67P je složení vody velmi odlišné od té na Zemi. Nyní pro změnu ukázala, že komety mohly hrát roli v přinesení určitých prvků potřebných k životu na Zemi.

Jedná se o první zjištění, kdy byly ve vesmíru objeveny molekuly aminokyselin. Pro jistotu se měření provedlo několikrát, aby se vyloučilo pozemní znečištění, jak informuje server sciencedaily.com.

"Prokázaly jsme, že komety můžou být cisternou pro převoz primitivního materiálu po sluneční soustavě. To, jak se tyto životně důležité prvky dostaly na Zemi, je jedním z hlavních cílů mise Rosetta a my jsme velmi potěšení tímto výsledkem," řekl Matt Taylor, vědec ESA, který se sondou pracuje.

Témata:  komety sonda Rosetta

Související

Aktuálně se děje

12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.