Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Život přišel z vesmíru? Kometa 67P odhalila klíčové prvky k životu

Modul Philae poslal z komety  67P/Čurjumov-Gerasimenko první snímky
Modul Philae poslal z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko první snímky
Foto: ESA **www.esa.int**

Paříž - Klíčové prvky, které jsou potřeba ke složení DNA a buněčných membrán, jako třeba jednoduché aminokyseliny glycinu a fosforu kyseliny byly objeveny na kometě 67P. Ta byla vybrána jako k pozorování sondou Rosetta.

O tom, že voda a organické molekuly byly na Zemi přineseny z vesmíru na různých objektech, se už dlouhou dobu diskutuje. Nový objev by ale mohl přinést nové světlo a dát trochu za pravdu těm, kteří si stáli za tím, že život přišel z asteroidů.

Sonda Rosetta už dokázala prokázat, že na kometě 67P je složení vody velmi odlišné od té na Zemi. Nyní pro změnu ukázala, že komety mohly hrát roli v přinesení určitých prvků potřebných k životu na Zemi.

Jedná se o první zjištění, kdy byly ve vesmíru objeveny molekuly aminokyselin. Pro jistotu se měření provedlo několikrát, aby se vyloučilo pozemní znečištění, jak informuje server sciencedaily.com.

"Prokázaly jsme, že komety můžou být cisternou pro převoz primitivního materiálu po sluneční soustavě. To, jak se tyto životně důležité prvky dostaly na Zemi, je jedním z hlavních cílů mise Rosetta a my jsme velmi potěšení tímto výsledkem," řekl Matt Taylor, vědec ESA, který se sondou pracuje.

Témata:  komety sonda Rosetta

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 9:36

Pohřeb Jiřího Bartošky (†78). Byla ještě jiná varianta, přiznal informátor

Na den přesně za týden se otevřou dveře pražského Rudolfina lidem, kteří se budou chtít rozloučit s legendárním Jiřím Bartoškou. Zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let. A protože byl v rámci filmového festivalu spjatý s Karlovými Vary, nabízelo se i umístění posledního rozloučení do lázeňského města. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.