Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stres může mít za následek i výpadek paměti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Praha - Řada Čechů trpí téměř denně nepřetržitým stresem. Ten má prokazatelně negativní účinky na zdraví člověka, podle nové studie ale může stát i za výpadky paměti. Tvrdí to američtí vědci z Ohijské univerzity.

Vědci testovali krátkodobé paměťové schopnosti zvířat vystavených dlouhodobému stresu na myších, které se měly orientovat v labyrintu. Stresová situace, kterou experti vytvořili, spočívala v tom, že do labyrintu opakovaně vypouštěli zvlášť agresivního alfa samce, který myši ohrožoval a terorizoval.

U vystrašených myší vědci zjistili větší problémy při hledání úniku, naznačující oslabení paměti. Pozorovali reakce mozku myší a zjistili, že v důsledku stresu vznikal v mozku jakýsi stav zánětu vyvolaný imunitním systémem a nevytvářely se nové neurony.

"Už dlouho víme o souvislosti mezi dlouhodobým stresem a zdravotními problémy, například srdečními. Za možný negativní důsledek vystavení silnému stresu se považovaly i problémy s pamětí. Nebyly však jasné mechanismy, jak k tomu dochází. V tomto směru je zajímavá studie publikovaná na stránkách Journal of Neuroscience, při níž bylo analyzováno chování skupiny myší vystavených silnému chronickému stresu. Myši ztrácely schopnost orientovat se, jakoby zapomněly, jak labyrint vypadá, a vykazovaly známky sociální izolace interpretovány jako příznaky deprese," hodnotí studii profesor Marco Trabucchi z římské univerzity Tor Vergata.

Vědci předpokládají, že stres vyvolává zánět na úrovni mozkové zóny paměti, který vede k šíření buněk imunitní soustavy makrofágů. Ty zase výrazně blokují vývoj nových neuronů. "Tento objev na zvířatech otevírá možnou cestu k určení léků, které by zmírňovaly chronický stres. Ochrannou funkci by mohly plnit léky proti zánětu nebo léky, které působí na imunitní reakci," dodal expert.

Témata:  vědci stres lidé

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.