reklama

Vědec je přesvědčen, že žádné teoretické překážky pro podobné experimenty ve skutečnosti neexistují. K cestování do budoucnosti podle jeho slov stačí jen vybudovat ultrarychlou vesmírnou loď, která dokáže vyvinout 98 procent rychlosti světla.

„Od chvíle, kdy tato loď odstartuje ze Země, bude potřebovat šest let na to, aby dosáhla takové rychlosti. Díky ní se změní tok času – pro lidi na palubě stroje čas zpomalí, jejich den bude odpovídat jednomu roku na Zemi,“ popisuje astrofyzik.

Loď pro cestování v čase přitom člověk podle Hawkinga potřebuje, aby mohl cestovat za hranice sluneční soustavy a zachovat tak lidskou civilizaci v případě rozsáhlé katastrofy na naší planetě.

Hawking přitom zdůrazňuje, že teorie, podle níž v čase existují „díry“, přes které se lze dostat do minulosti, protiřečí vědeckým základům.

Fyzik rovněž poznamenává, že se zatím podobných prohlášení zdržoval, ale déle to již nemohl vydržet. „Světová věda dlouhou dobu považovala diskuze o cestování v čase za herezi, a já jsem se proto obvykle k tomuto tématu nevyjadřoval, aby mě někdo nepovažoval za podivína. Dnes již nechci být zbytečně opatrným,“ vysvětluje své pohnutky.

Podle slov profesora Briana Coxe z Manchesterské univerzity Hawkingovu tvrzení napovídají testy ve velkém urychlovači částic LHC, které provádí v Ženevě Evropská laboratoř pro jaderný výzkum (CERN).

„Pokud v LHC zrychlíme malé částice na 99,99 procenta rychlosti světla, čas pro ně ubíhá jako sedmitisícina našeho času,“ komentoval pro Timesy.

Hawking trpí amyotrofickou laterální sklerózou, kvůli které je zcela ochrnutý. Světu je známý svou vědeckou prací popisující chování černých děr a kvantové gravitace.

Nedávno svět důrazně varoval před kontaktováním mimozemských civilizací. Podle něj sice život mimo Zemi existuje, ve vesmíru však mohou být rasy mnohem vyspělejší, než je pozemská civilizace. Setkání s některou z nich by pro člověka mohlo být fatální.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama