Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cestovat v čase? Jen do budoucnosti, říká fyzik Hawking

Stephen Hawking
Stephen Hawking
Foto: news.com

Londýn - Cestovat v čase je možné, má to však jedno omezení: podívat se můžeme pouze do budoucnosti, minulost pro nás zůstane navždy uzavřena. Tvrdí to jeden z nejslavnějších teoretických fyziků a matematiků současnosti Stephen Hawking, kterého cituje portál deníku The Times.

Vědec je přesvědčen, že žádné teoretické překážky pro podobné experimenty ve skutečnosti neexistují. K cestování do budoucnosti podle jeho slov stačí jen vybudovat ultrarychlou vesmírnou loď, která dokáže vyvinout 98 procent rychlosti světla.

„Od chvíle, kdy tato loď odstartuje ze Země, bude potřebovat šest let na to, aby dosáhla takové rychlosti. Díky ní se změní tok času – pro lidi na palubě stroje čas zpomalí, jejich den bude odpovídat jednomu roku na Zemi,“ popisuje astrofyzik.

Loď pro cestování v čase přitom člověk podle Hawkinga potřebuje, aby mohl cestovat za hranice sluneční soustavy a zachovat tak lidskou civilizaci v případě rozsáhlé katastrofy na naší planetě.

Hawking přitom zdůrazňuje, že teorie, podle níž v čase existují „díry“, přes které se lze dostat do minulosti, protiřečí vědeckým základům.

Fyzik rovněž poznamenává, že se zatím podobných prohlášení zdržoval, ale déle to již nemohl vydržet. „Světová věda dlouhou dobu považovala diskuze o cestování v čase za herezi, a já jsem se proto obvykle k tomuto tématu nevyjadřoval, aby mě někdo nepovažoval za podivína. Dnes již nechci být zbytečně opatrným,“ vysvětluje své pohnutky.

Podle slov profesora Briana Coxe z Manchesterské univerzity Hawkingovu tvrzení napovídají testy ve velkém urychlovači částic LHC, které provádí v Ženevě Evropská laboratoř pro jaderný výzkum (CERN).

„Pokud v LHC zrychlíme malé částice na 99,99 procenta rychlosti světla, čas pro ně ubíhá jako sedmitisícina našeho času,“ komentoval pro Timesy.

Hawking trpí amyotrofickou laterální sklerózou, kvůli které je zcela ochrnutý. Světu je známý svou vědeckou prací popisující chování černých děr a kvantové gravitace.

Nedávno svět důrazně varoval před kontaktováním mimozemských civilizací. Podle něj sice život mimo Zemi existuje, ve vesmíru však mohou být rasy mnohem vyspělejší, než je pozemská civilizace. Setkání s některou z nich by pro člověka mohlo být fatální.

Témata:  vědci Stephen Hawking

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.