Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA zahájila závěrečnou fázi mise Cassini u planety Saturn. Sonda k ní letěla sedm let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.nasa.gov

Washington - Americká NASA spustila poslední fázi mise Cassini, která skončí letos 15. září řízeným pádem stejnojmenné sondy a jejím zánikem v horních vrstvách atmosféry planety Saturnu.

Program začal v říjnu 1997 vypuštěním dvojsondy Cassini-Huygens, která na oběžnou dráhu kolem Saturnu dorazila v roce 2004. O Vánocích téhož roku se od Cassini oddělil Huygens, který pak v polovině ledna úspěšně přistál na Titanu. O největším Saturnovu měsíci shromáždil a předal na Zemi množství vědeckých poznatků, než své poslání podle plánu ukončil.

Sonda Cassini dosud pokračuje v kroužení kolem soustavy Saturnu a v jejím průzkumu. Pokyny vyslané v noci na dnešek zahájily závěrečnou etapu programu, kterou NASA označuje jako Velké finále.

Nadcházející přiblížení družice k Titanu, naplánované na 22. dubna, změní její letovou dráhu a zahájí tak poslední sérii 22 průletů neprobádanou mezerou mezi planetou a jejími prstenci, která je široká 2400 kilometrů. První průlet by se měl uskutečnit 26. dubna.

"Žádný vesmírný přístroj dosud touto unikátní oblastí neproletěl," řekl k Velkému finále projektu Cassini člen vedení vědeckých misí ve washingtonském ústředí NASA Thomas Zurbuchen.

K úspěchům mise Cassini patří kromě významných informací o Titanu například i poznatky o existenci vody na dalším měsíci Saturnu Enceladu. Sonda předloni v říjnu zdárně proletěla oblakem par a zmrzlých částic vody tohoto tělesa, přičemž odebrala jejich vzorek. Díky tomu se podařilo zjistit, že pocházejí z oceánu, který se nachází pod ledovým příkrovem planety.

Témata:  Saturn NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) vědci

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 19:17

Co se odehrálo za zdmi Sixtinské kaple? Kardinál prozradil, proč konkláve zvolilo papeže tak rychle

Kardinál Vincent Nichols, hlava římskokatolické církve v Anglii a Walesu, označil nedávnou papežskou konkláve, která vyústila ve zvolení papeže Lva XIV., za „nesmírně klidnou“ a duchovně obohacující zkušenost. V rozhovoru pro BBC popsal atmosféru v uzavřeném prostředí Sixtinské kaple jako „pokojnou, bez politických her a osobních ambicí“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.