Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde se na Zemi vzala voda? Podle odborníků přiletěla z vesmíru

Je voda mimozemského původu?
Je voda mimozemského původu?
Foto: Pixabay

MAGAZÍN – Protože voda je jedna z nejdůležitějších složek pro život na Zemi, vědci se vždy zajímali, jak se sem dostala. Studie, o které dnes informoval vědecký server popsci.com ukazuje, že voda existovala ještě předtím, než vzniklo slunce. Podle vědců sem voda „přilétla“ z mezihvězdného prostoru.

Dlouho dobu se celý svět domníval, že se voda na Zemi dostala z dopadajících komet. Před třemi lety přišli vědci s teorií, že voda vznikla pomocí působení slunečního větru, což je proud částic, který letí vysokou rychlostí.

Vědci ale nyní přišli s novou studií. Tvrdí, že voda se na Zemi objevila z mezihvězdného prostoru. Jedná se o velice zajímavou informaci, protože to znamená, že voda i život, který je na Zemi se mohl dostat do dalších koutů naší galaxie.

„Pokud byla voda z mezihvězdného prostoru primárně zmrzlá, pak je pravděpodobné, že ji najdeme i na ostatních planetách, které obíhají kolem nějáké hvězdy," řekl Alexandr Conel, autor studie.

Témata:  vesmir voda

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 14:18

Krásné tajemství Tomáše Macháče? Nový vztah se známou Slovenkou

Na kurtu i mimo tenisový dvorec tvořil český tenista Tomáš Macháč pár s kolegyní Kateřinou Siniakovou. Loni spolu získali olympijské zlato, když už ale v osobním životě nedrželi pospolu. Nyní se objevily spekulace o možném novém vztahu reprezentanta. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.