Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cestování do budoucnosti? Sci-fi se stává realitou

Jak by mohl vypadat svět za tisíce let?
Jak by mohl vypadat svět za tisíce let?
Foto: Pixabay

Snad každý někdy za život zatoužil, aby se mohl vrátit do minulosti a napravit chybu, kterou učinil, nebo se podívat do budoucnosti a zjistit, kam se bude dále ubírat vývoj lidstva. Tim Ralph, profesor na Queenslandské univerzitě v Brisbane, řekl, že cestování časem ale není tak nedostižné, jak si lidé myslí.

Před dvěma dny, 21. října 2015, oslavil druhý díl filmové sci-fi trilogie Roberta Zemeckise z roku 1989, Návrat do budoucnosti, zajímavé výročí – právě do tohoto dne se díky cestě časem hlavní hrdinové ve filmu podívali. A právě i v souvislosti s tímto výročím se oživil zájem laické i odborné veřejnosti o problematiku cestování časem.

Podle Ralpha je v relativistické fyzice cestování časem teoreticky možné. Zejména pak, pokud jde o cestování do budoucnosti. K tomu by totiž bylo možné využít takzvaného paradoxu dvojčat: pokud by jedno z dvojčat zůstalo na Zemi a druhé cestovalo vesmírem při rychlostech blízkých rychlosti světla, po návratu by zjistilo, že dvojče na Zemi zestárlo mnohem více.

Jinými slovy, pokud by člověk takto dostatečně rychle a dlouho cestoval vesmírem, mohl by se vrátit na Zemi, kde by uplynuly desítky let, zatímco sám by prožil jen zlomek tohoto času.

Jak Ralph ale podotýká, s cestováním zpět do minulosti by pak měl daleko větší problém. Ačkoliv by podle teorie Alberta Einsteina mohlo k něčemu podobnému dojít při cestování tzv. červí dírou, tedy velmi zjednodušeně řečeno jakýmsi tunelem či zkratkou ve vesmíru, žádná červí díra doposud nebyla objevena a, jak Raplh připomíná: „Nikdo ve skutečnosti neví, jestli červí díry mohou ve vesmíru existovat."

Témata:  vědci lidé

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.