Už delší dobu se lékaři obávají, že nadužívání antibiotik povede k tomu že si na ně bakterie vytvoří odolnost. Jedna taková bakterie se již objevila ve Spojených státech. Vědci ale nyní informují, že není třeba panikařit – zřejmě se jim totiž podařilo najít způsob, jak se s bakterií i tak vypořádat.
Rezistentní Staphylococcus aureus, který je známější pod označením MRSA, případně v češtině kvůli své odolnosti vůči léčbě methicilinem také jako methicilin-rezistentní zlatý stafylokok, je variantou stafylokoka, který se běžně vyskytuje například v nemocničním prostředí. Informoval o tom server Science Alert.
Za normálních okolností není obtížné tuto bakterii zničit, ale MRSA si vypracoval odolnost vůči většině dostupných antibiotik, což znamená, že se povrchní infekce snadno může změnit ve vážnou invazivní infekci, která může člověka ohrozit i na životě. Každoročně komplikace způsobené touto bakterií ve Spojených státech zabijí 11 tisíc lidí.
Jak ale nyní oznámil Jame McClintock z Alabamské univerzity v Birminghamu, vědcům se v antarktické mořské houbě Dendrilla membranosa podařilo najít zcela novou sloučeninu, která dostala název „darwinolid". Ta je podle předběžných testů schopna zabít 98,4 % buněk MRSA.
Vědci již tuto novou sloučeninu patentovali, ale zatím si ještě nejsou zcela jisti, jak přesně funguje. Laboratorní testy naznačují, že za její schopností ničit MRSA stojí její unikátní struktura. Dalším krokem by mělo být vytvoření této sloučeniny v laboratoři a její další výzkum, ale předběžné výsledky jsou podle nich velmi slibné.
Témata: viry a bakterie, vědci
Související
24. července 2021 13:53
15. ledna 2021 10:15
26. listopadu 2020 13:47
12. října 2020 11:11
5. října 2020 15:12
4. července 2020 21:55